More

  Фон дер Лајен и Орбан зборуваа за нафтеното ембарго

  - Advertisement -

  Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен оцени дека е постигнат напредок во разговорите со Унгарија за предложената забрана на Европската унија за увоз на руска нафта, но дека треба уште многу да се работи, пренесува Н1.

  „Вечерашниот разговор со премиерот Виктор Обан помогна да се разјаснат прашањата поврзани со санкциите и енергетската безбедност. Имаше напредок, но потребна е понатамошна работа“, напиша на Твитер Фон дер Лајен, кој пристигна во Будимпешта на Твитер за да се обиде да го отстрани унгарското противење на предложеното ембарго на ЕУ.
  Како што објасни еден европски дипломат за France Presse, на Унгарија ќе ѝтреба нов нафтовод за да го обезбеди снабдувањето со нафта, што ќе ја поврзе со Хрватска, која има излез до морето. Затоа, бара гаранции дека Загреб ќе се вклучи во изградбата на оваа инфраструктура, како и гаранции за европско финансирање.

  – Оние што имаат море и пристаништа, можат да носат нафта со танкери. Да не ни го земеа морето, ќе имавме пристаниште – рече Орбан во радио-интервју, мислејќи на хрватското крајбрежје кое некогаш беше под Унгарија, пишува Политико.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img