More

  Фон дер Лајен: ЕУ ја намали побарувачката за енергетски производи од Русија за повеќе од 20 отсто

  spot_img

  Европската унија (ЕУ) ја намали побарувачката на енергетски производи од Русија за повеќе од 20 отсто во периодот август-ноември минатата година, изјави во вторникот претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Светскиот економски форум во Давос.

  Фон дер Лајен во специјалното обраќање изјави дека реакцијата на Европа на тековната војна меѓу Русија и Украина е најновиот пример за тоа како ЕУ „се собра кога беше најважно“.

  Пофалувајќи ја храброста на Украина откако Русија започна војна против земјата минатиот февруари, европскиот функционер предупреди дека „руските злосторства ќе бидат казнети“.

  „Ние сме во него се додека е потребно и стоиме покрај нашите украински пријатели“, рече таа.

  Таа додаде дека пред една година Европа имаше огромна зависност од руските фосилни горива, што го направи блокот ранлив на намалување на снабдувањето и зголемување на цените.

  „Европа ја надмина оваа опасна зависност. Заменивме 80 отсто од рускиот гас. Во исто време ги полневме нашите магацини. Се разбира, ја намаливме побарувачката за повеќе од 20 проценти во периодот од август до ноември 2022 година“, истакна таа.

  Таа додаде дека благодарение на заедничките напори, ЕУ ги намали цените на бензинот побрзо отколку што некој очекуваше.

  „Од нејзиниот врв во август, кога цената на гасот беше 350 евра за мегават-час, сега е намалена за 80 отсто до овој месец, под нивото од пред војната“, објасни таа.

  Посочувајќи дека чистата технологија сега е најбрзо растечкиот инвестициски сектор во Европа, Фон дер Лајен рече дека ЕУ, заедно со САД, издвојува речиси милијарда евра за забрзување на зелената економија.

  „Ова има потенцијал во голема мера да го унапреди патот кон климатската неутралност, но не е тајна дека одредени елементи од дизајнот на американскиот закон за дефлација покренаа голем број загрижености во однос на некои од целните стимулации за компаниите“, Фон дер. рече Лејен, додавајќи:

  „Затоа работиме со нашите пријатели од САД за да најдеме решение, така што вашите компании и електричните автомобили произведени во ЕУ можат да имаат корист. Нашата цел треба да биде да избегнеме пореметувања во трансатлантската трговија и инвестиции“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img