More

  Фејсбук прави промени за да привлече млади корисници

  spot_img

  Фејсбук со години го мачи истиот проблем – неговите корисници стареат, а помладите генерации едноставно не се доволно интересни. И покрај сите промени што Мета ги воведе на Facebook во последните години, се чини дека се уште не ја пронашле победничката формула која ќе ги врати на тронот на најпопуларната социјална мрежа меѓу младите.

  Но, тоа не ги спречува да се обидат. Во новообјавената „визија за иднината на Фејсбук“ се навраќаа на изминатите 20 години на оваа социјална мрежа и објавија како ја гледаат нејзината иднина во следните 20 години.

  Додека размислуваме за следните 20 години, фокусирани сме на две големи нешта: градење на следната генерација на социјални медиуми за млади луѓе и потпирање на можностите на новите производи овозможени од вештачката интелигенција, се вели на официјалниот блог, пишува Zimo.

  Фејсбук се менува
  Посочуваат дека Фејсбук се уште е „мрежа за сите“, но направиле „значителни промени“ врз основа на потребите и желбите на помладите генерации.

  „Ги надградивме нашите технологии за рангирање на макари и доводи за поефикасно да даваме препораки. Измисливме нова моделска архитектура – ​​која може многу ефикасно да учи од големи збирки податоци – и тоа доведе до значителни подобрувања во нашиот пилот со Facebook Reels. Во текот на следната година или нешто повеќе, оваа напредна технологија за препораки ќе напојува повеќе производи, вклучувајќи го целиот наш видео екосистем и нашите препораки за Feed. До крајот на 2026 година, нашата цел е да ја имаме најдобрата технологија за упатување во светот. Покрај тоа, ние исто така ја градиме една од најдобрите светски колекции на отворени модели, алатки и ресурси за генеративна вештачка интелигенција со Meta Llama. Генеративната вештачка интелигенција создава уште повеќе можности за социјално откривање на Facebook со тоа што ќе ви помогне да копате подлабоко во работите што ги наоѓате. Да речеме дека на Фејсбук наидовте на рецепт за чизкејк од јагоди. Со кликнување на едно копче, можете да прашате Meta AI како да направите верзија без млечни производи и веднаш ќе добиете одговор“, се вели во блогот.

  Акцент на видео содржината
  Нагласија и видео содржина.

  „Исто така, направивме подобрувања во видео искуството на Facebook, вклучувајќи ажуриран видео плеер на цел екран и лизгач за прескокнување на подолги видеа. Овој играч сега се појавува на глобално ниво. … (додадовме) можност за брзо испраќање видеа на луѓето за кои се грижите, или на Facebook или преку друга платформа како WhatsApp“, додаваат тие.

  Меѓутоа, за да има доволно видео содржини, Фејсбук сфатил дека мора некако да ги поттикне креаторите на видео да ја креираат. Така тие воведоа „Професионален режим“ кој е наменет за оние кои сакаат јавно да ја објават својата содржина и со тоа да го зголемат бројот на следбеници.

  Ние, исто така, го развивме нашиот модел на исплата за да им плаќаме на создавачите врз основа на перформансите на нивната содржина на Facebook, поедноставувајќи го начинот на кој создавачите заработуваат и проширувајќи ги опциите за монетизација во сите формати – фотографии, видеа и текст, велат тие.

  Дали тоа ќе биде доволно за да „киднапираат“ некои од помладите корисници од Snapchat или TikTok, во моментов е тешко да се каже. Но, со оглед на проблемите со американската администрација со кои се соочува TikTok, очигледно е дека Facebook го подготвува теренот така што, во случај TikTok да престане да функционира во САД, тие да бидат понудени како (повеќе или помалку) квалитет. алтернатива.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img