More

  Федерален судија во Вашингтон: Трамп мора да ја прилагоди претседателската кампања на судењата

  spot_img

  Федерален судија во Вашингтон во понеделникот рече дека поранешниот претседател Доналд Трамп мора да ја прилагоди својата претседателска кампања во 2024 година околу датумите на судење.

  Судијката Тања Чуткан допрва треба да одреди датум за судење во случајот во кој Трамп е обвинет дека се обидел да ги промени резултатите од изборите во 2020 година, еден од четирите случаи против поранешниот претседател.

  Специјалниот обвинител Џек Смит предложи судењето да започне на 2 јануари 2024 година, единаесет месеци пред изборите. Адвокатите на Трамп побараа од Чуткан да го одложи судењето до април 2026 година.

  Чуткан рече дека ниту еден од тие датуми не е прифатлив.

  „Господин Трамп ќе мора да оди на судење, без оглед на неговиот распоред“, рече судијата, додавајќи дека неговите обврски не треба да влијаат на датумот на судењето.

  Трамп смета дека сите четири случаи се политички обиди да се спречи неговото враќање на власт.

  Тој се изјасни за невин во три случаи, а се очекува да го стори тоа во четвртиот, кога ќе се појави пред судот во Грузија на 6 септември.

  Трамп претходно изјави дека Чуткан е пристрасен и има нешто против него.

  Четирите претстојни судења претставуваат големи логистички тешкотии за Трамп додека се обидува да се врати во Белата куќа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img