More

  Европските берзански индекси денеска главно се во пораст, златото поскапе, додека во исто време нафтата од типот брент падна под 90 долари за барел

  spot_img

  Европските берзански индекси денеска главно се во пораст, златото поскапе, додека во исто време нафтата од типот брент падна под 90 долари за барел.

  Индексот DAX на франкфуртската берза денеска во 9:00 часот порасна на 18.019,25 поени, францускиот CAC 40 на 8.065,95 поени, московскиот MOEX на 3.459,36 поени, додека лондонски FTSE 100 падна на 7.981,50 поени.

  Вредноста на американскиот берзански индекс Dow Jones падна на 37.983,24 поени, S&P 500 на 5.123,41 поени, а вредноста на Nasdaq индексот на 16.175,09 поени.

  Според податоците на берзата, цената на суровата нафта утрово падна на 89.050 долари, а на нафтата „брент“ на 89.913 долари.

  На отворањето на берзата ТТФ европските фјучерси на гас се продаваа по цена од 30,745 евра за мегават-час.

  Цената на златото порасна на 2.353,74 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата падна на 5,4830 долари за бушел (бушел е 27,216 кг).

  Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,06526.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img