More

  Европската унија подготвува нови санкции за кинеските и индиските компании поради нивните врски со Русија, а на листата на „нови имиња“ се наоѓаат и компании од Србија, Шри Ланка, Турција, Тајланд и одд Казахстан

  spot_img

  Европската унија подготвува нови санкции за кинеските и индиските компании поради нивните врски со Русија, а на листата на „нови имиња“ се наоѓаат и компании од Србија, Шри Ланка, Турција, Тајланд и одд Казахстан, пишуваат „Фајненшл тајмс“ (ФТ), јави дописникот на МИА од Белград.

  Брисел предлага да се воведат санкции за 3 кинески компании и една индиска компанија како дел од најновите мерки кои имаат за цел да и зададат удар на „руската воена машина“.

  -Доколку биде вклучена во финалната верзија, компанијата „Конекс Доо Београд-Стари Град“ би била првата од Србија што ќе биде вклучена во пакетот санкции на ЕУ поврзани со војната во Украина – објави Радио Слободна Европа.

  Според предложените мерки, на европските компании ќе им се забрани бизнис со наведените компании.

  Брисел се обидува да спречи какво било заобиколување на наметнатите ограничувања, особено кога станува збор за набавка на електронски компоненти кои би можеле да се пренаменат за употреба во системи за оружје.

  „На тој список е соодветно да се вклучат и некои други субјекти во трети земји кои индиректно го поддржуваат рускиот воен и индустриски комплекс тргувајќи со такви компоненти, заедно со неколку руски компании“, се наведува во документот, јавуваат медиумите.

  Предлогот исто така ќе го забрани извозот и на компоненти за дронови во Русија.

  Пакетот санкции, кој се очекува да биде одобрен пред втората годишнина од руската инвазија на Украина на 24 февруари, ќе биде 13 усвоен од ЕУ.

  На листата на компании под санкции ќе има вкупно 643 компании, доколку предлогот биде усвоен.

  -Новите имиња вклучуваат и компании во Шри Ланка, Турција, Тајланд, Србија и Казахстан – пишува ФТ.

  Доколку членките на ЕУ го одобрат планот, тоа ќе биде првпат бизнисите во Кина и Индија да бидат погодени од санкциите на ЕУ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img