More

  Европратениците бараат од Европската комисија меѓународна истрага за изборите

  spot_img

  Пратениците во Европскиот парламент од Европската народна партија (ЕПП), Зелените и Социјалдемократите (С&Д) испратија писмо до претседателот на Европската комисија, комесарот за проширување и високиот претставник на ЕУ за интегративна политика и безбедност, во со што бараат да се покрене меѓународна истрага за парламентарните, покраинските и локалните избори под покровителство на ОБСЕ, Советот на Европа и Европската комисија.

  Во писмото се бара и изборните резултати да не се признаат додека не заврши целосната независна истрага за изборните нерегуларности. Пратениците бараат истрага со посебно внимание на изборите за градското собрание на Белград, како и тие резултати да се известат во Европскиот парламент.

  „Остануваме да ги поддржуваме граѓаните на Србија кои протестираат за нивната шанса да ги остварат своите демократски права, како и за пристапување на Србија во Европската унија. „За жал, сериозните обвинувања за неодамнешните избори не се во согласност со демократските стандарди и ја поткопуваат оваа цел“, се наведува во писмото на европратеникот.

  Тие потсетуваат на најавата на високиот претставник на ЕУ Борељ и комесарот за проширување Вархељил по изборите, во која тие самите споменаа дека наодите на меѓународните набљудувачи од ОБСЕ/ОДИХР се причина за загриженост во однос на изборниот процес.

  „Неколку меѓународни и домашни набљудувачки мисии заклучија дека изборите во Србија не можат да се сметаат за слободни и фер и открија докази за нерегуларности и отворена изборна измама. Набљудувачката мисија CRTA изрази загриженост и во врска со локалните избори во градот Белград“, се наведува во писмото.

  Се додава дека некои од наодите вклучуваат наводи за купување гласови, злоупотреба на јавни ресурси, фалсификувани потписи за поддршка на изборните списоци, несразмерно влијание на власта врз медиумските куќи, сериозни и добро испланирани манипулации со избирачкиот список и миграција на гласачите. , вклучително и од соседните земји, како и притисок врз примателите на социјална помош и вработените во државните претпријатија да гласаат за владејачката партија за да ги задржат своите работни места и бенефиции“, се вели во писмото.

  Писмото го потпишаа пратениците: Томас Вајц (Зелени/ЕФА), Гвендолин Делбос Корфилд (Зелени/ЕФА), Лукас Мандл (ЕПП), Тонино Пицула (С&Д), Андреас Шидер (С&Д), Тинеке Штрик (Зелени/ЕФА).

  Европскиот парламент на 8 февруари ќе гласа за резолуцијата за српските избори. Резолуцијата беше проследена со дебати на пленарната седница во Стразбур, како и на Комитетот за надворешни работи на ЕП (АФЕТ).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img