More

  Еве како да одгледувате лимони дома, овој трик ќе го поттикне растот

  spot_img

  Лимоните најдобро успеваат при висока влажност и им треба заштитена, сончева локација, а ова е едноставен трик кој ќе го поттикне растењето на ова „тврдоглаво“ растение.

  Според Gardeners’ World, на лимоните им треба неделно хранење со течни алги и цитрусно ѓубриво, како и наводнување еднаш неделно. Градинарот Дивја Канвар откри едноставен трик за поттикнување на растот на лимоните. Таа има 88 илјади следбеници на Инстаграм, а стана вирална кога го сподели овој трик.

  Таа исекла лимон од расцутено растение пред да покаже дека е стратешки поставен до босилекот. Овој трик помага да се привлечат опрашувачите кон растенијата од лимон.

  – Не сите цвеќиња ќе се претворат во плод бидејќи тоа зависи од староста на вашето растение – рече Дивија.

  Погледнете ја оваа објава на Инстаграм
  Објава споделена од Дивја Канвар (@indiangreendreams)

  Видеото им се допаднало на речиси 11.000 луѓе, а многумина и се заблагодариле за овој трик во коментарите.

  Босилекот може да се одгледува од семе во затворен простор или да се купи како растение во саксии. Најдобро расте во топли услови, но му треба заштитено сончево место.

  Експертот за градинарство на Budget Seeds, Крег Морли, рече дека можете да ги користите растенијата како природна контрола на штетници, како што се невенот околу доматите бидејќи мувите не го сакаат нивниот мирис, пренесува The Sun.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img