More

  Ердоган: Западот ги поддржува израелските планови за ширење на конфликтот во регионот

  spot_img

  Западните земји ги поддржуваат плановите на Израел за напад на Либан и со тоа ширење на конфликтот на Блискиот Исток, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Во исто време, тој предупреди дека ескалацијата на тензиите во регионот може да доведе до катастрофа, пренесува француската прес-агенција АФП.

  „Израел сега го гаѓа Либан и гледаме дека западните сили го тапкаат по грбот на Израел и го поддржуваат. Тажно е што земјите кои зборуваат за слобода, човекови права и правда се затвореници на ментално растроени луѓе како Нетанјаху“, рече Реџеп Таип Ердоган.

  Изјавите на турскиот претседател следуваат по ескалацијата на ситуацијата на израелско-либанската граница, каде од почетокот на воената операција во Газа на 7 октомври минатата година, постојано има гранатирање меѓу Израел и либанското вооружено движење Хезболах.

  Минатата недела израелската армија го потврди планот за офанзива во Либан. Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац му се закани на Хезболах со целосна воена акција, а премиерот Бенјамин Нетанјаху објави дека армијата ја завршува најинтензивната воена фаза во Газа и дека дел од израелските сили се префрлиле на границата со Либан.

  Како одговор на израелските закани, лидерот на Хезболах, Хасан Насрала пред неколку дена нагласи дека во случајот со војската, ниту еден регион во Израел нема да биде поштеден. Тој, исто така, го критикуваше Кипар пред да отвори аеродроми и база за израелските сили во воениот пример. „Отворањето на кипарските аеродроми и бази за израелскиот непријател за да го нападне Либан би значело дека кипарската влада е дел од војската“, рече тој.

  Очигледно, турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан, исто така, во понеделникот рече дека Грција и Кипар се загрижени за вклучување во конфликтот на Блискиот Исток. „Ако стоите на едната или на другата страна, тој оган ќе ве изгори“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img