More

  ЕП го усвои барањето Фон дер Лајен да го отповика назначувањето на партиски колега на висока функција

  spot_img

  Европскиот парламент со мнозинство гласови го усвои барањето на европратениците од партиите од левиот центар, со кое се бара од претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, да ја отповика одлуката за назначување нејзин сопартиец на високо платена функција во Брисел.

  Во своето барање, пратениците од левичарските партии ја обвинија Фон дер Лајен за непотизам бидејќи таа го назначи поранешниот европратеник Маркус Пајпер, од германската Христијанско-демократска унија, за комесар на Европската унија за мали и средни претпријатија.

  Во барањето, кое не е обврзувачко, тие навеле дека за таа позиција има уште двајца квалификувани кандидати, од Шведска и од Чешка.

  Германски Тагесшпигел ја пренесе изјавата на европратеникот од германската либерална ФДП, Михаел Каух, дека барателите на Фон дер Лајен користат непотизам.

  Данијел Фроњнд, европратеник на Зелените изјави дека Пајпер завршил убедливо на последното место во конкуренцијата и дека сепак ја добил работата.

  Критиките дојдоа само еден месец пред Европската народна партија да има намера официјално да ја објави Урсула фон дер Лајен како главен кандидат на европските избори; избори во јуни, кои во случај на победа би ѝ донеле втор мандат на чело на Европската комисија.
  Белгиската телевизија БРФ објави дека барањето поднесено од пратениците на зелените, социјалдемократските и либералните партии било прифатено на пленумот во Европскиот парламент со 382 гласа. Против беа 144 пратеници, а 80 беа воздржани.

  Во барањето, од Европската комисија се бара и „да спроведе навистина транспарентна и отворена процедура“ при изборот на нејзините повереници.

  Портпаролот на претседателот на Европската комисија по гласањето изјави дека не се планира промена на одлуката за изборот на Пајпер.

  Тој нагласи дека при неговиот избор биле испочитувани сите правила и дека е сосема нормално при вакви постапки на крајот да не секогаш победуваат кандидатите кои имале одлучувачки резултати во првите кругови на тестирањето. Тој укажа и на долгогодишното искуство на Пајпер во политиката поврзано со средните и малите претпријатија, пренесе агенцијата ДПА.

  Првиот комесар на Европската комисија за мали и средни претпријатија беше назначен во 2001 година и негова задача е да ги застапува интересите на овие претпријатија во законодавниот процес на ЕУ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img