More

  Експлозии во отцепеното молдавско село Придњестровје на границата со Украина

  spot_img

  Министерството за внатрешни работи на Придњестровско Молдавска Република (отцепено од Молдавија) ​​известува за две експлозии во селото Мајак во Григориополската област, како резултат на што се оневозможени двете најмоќни антени на радио центарот што емитува руско радио.

  „Во раните утрински часови на 26 април, две експлозии одекнаа во селото Мајак во Григориополската област: првата во 6.40 часот, втората во 7.05 часот (што се совпаѓа со московско време)“, соопшти МВР. Придњестровје на каналот Телеграм, пренесува РИА Новости.

  Според агенцијата, на местото на настанот се испратени полициски службеници и итната помош. Григориополската полиција ја опколи територијата на радио-телевизискиот центар Мајак, а Министерството за одбрана почна да ги испитува сите објекти на PRTC (Придњестровје радио и телевизиски центар). Според првите информации, никој од жителите не е повреден, пренесува Ројтерс.

  „До 9:00 часот се знае дека двете најмоќни антени не беа во функција: едната мегават, другата половина мегават. И двете беа емитувани на радиото на Руската Федерација. Никој од вработените во PRTC и локалното население не е повреден“, соопшти Министерството за внатрешни работи на Придњестровје.

  PRTC е Транснистрискиот радио и телевизиски центар. Ова е еден од 14-те радио преносни центри на поранешниот СССР. Сигналот од PRTC може да се пренесе во САД, Блискиот Исток и Латинска Америка. Радио центарот е изграден кон крајот на 1960-тите.

  Ден претходно, според прелиминарните податоци на Министерството за внатрешни работи на Придњестровско Молдавска Република, биле испукани неколку истрели кон зградата на Министерството за државна безбедност ПМР во Тираспол од рачен противтенковски фрлач на гранати.

  Од одделението објаснија дека се искршени стаклата на горните катови од зградата, а областа веднаш била опколена од полициски службеници. Во експлозиите нема повредени.

  Придњестровје е отцепен регион на Молдавија што се граничи со Украина, а руски воен претставник претходно сугерираше дека Русија би можела да ја преземе контролата врз јужна Украина за да обезбеди коридор до Приднестровје, каде што рускиот гарнизон е стациониран од 1990-тите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img