More

  Експертите откриваат 3 начини на кои можете да го забрзате метаболизмот

  spot_img

  Нашиот метаболизам е силата во нашето тело која мистериозно одлучува дали храната што ја јадеме ќе се претвори во излив на енергија или вишок килограми на вагата.

  „Бавниот“ или „бавниот“ метаболизам е често првото нешто што го обвинуваме кога е тешко да изгубите тежина.

  Кога зборуваме за метаболизмот во контекст на нашата тежина, ние всушност го опишуваме бројот на калории што телото ги согорува во мирување, но тој се одредува според количината на мускулно и масно ткиво што го имаме.

  Многу фактори можат да влијаат на вашиот метаболизам, вклучувајќи го полот, возраста, тежината и начинот на живот. Природно се забавува како што старееме и станува нефункционален после диета.

  Како што нашите тела стареат, тие престануваат да работат ефикасно како порано. Околу 40-тата година, нашата мускулна маса почнува природно да опаѓа, но односот на телесните масти и мускулната маса се зголемува.

  Експертите советуваат три работи кои можат да го забрзаат метаболизмот и една работа да избегнувате:

  1) Внимавајте на тоа што јадете
  Размислете за видовите храна што ја јадете бидејќи вашата исхрана ќе влијае на количината на енергија што вашето тело ја користи за варење, апсорпција и метаболизирање на храната. Овој процес се нарекува термогенеза предизвикана од храна или термички ефект на храната, но тој учествува со околу 10 проценти од нашата дневна потрошувачка на енергија.

  Истражувањата покажуваат дека термичкиот ефект на храната е најголем кај храната богата со протеини, бидејќи на нашето тело му треба повеќе енергија за да ги разгради и свари протеините. Јадењето храна богата со протеини ќе го зголеми вашиот метаболизам за околу 15% (во споредба со просечните 10% за сите видови храна). Спротивно на тоа, јаглехидратите ќе го зголемат за 10%, но мастите за помалку од 5%.

  Зарем тоа не значи дека треба да одите на диета само со протеини за да го забрзате метаболизмот? Наместо тоа, оброците треба да вклучуваат зеленчук и извор на протеини балансирани со јаглехидрати од цели зрна и добри масти за поддршка на оптимално здравје, превенција на болести и губење на тежината.

  2) Движете се
  Редовната физичка активност ќе ја зголеми мускулната маса и ќе го забрза метаболизмот. Зголемувањето на мускулната маса го зголемува вашиот базален метаболизам, што значи дека ќе согорите повеќе калории во мирување.

  Можете да го постигнете ова со вклучување на 30 минути физичка активност во вашата дневна рутина, заедно со два дена вежбање во теретана или вежбање за сила секоја недела.

  Исто така, важно е да се измешаат работите бидејќи следењето на истата рутина секој ден може брзо да стане досадно и да доведе до избегнување на вежбање.

  Занемарувањето на вежбањето исто така брзо ќе резултира со губење на мускулната маса, но изгубениот мускул ќе го забави вашиот метаболизам и ќе ги отежни напорите за слабеење.

  3) Спијте доволно
  Сè поголем број истражувања потврдуваат дека недостатокот на сон може значително да влијае на вашиот метаболизам.

  Недостатокот на сон го нарушува енергетскиот баланс на телото. Ова предизвикува нашите хормони за апетит да го зголемат гладот ​​и да ја стимулираат желбата за храна, менувајќи го метаболизмот на шеќерот и намалувајќи ја потрошувачката на енергија.

  Ако сакате да го зајакнете метаболизмот, поставете си цел да спиете седум часа непрекинато секоја вечер.

  Едноставен начин да го постигнете ова е да го избегнувате екранот најмалку еден час пред да одите во кревет. Екраните се голем нарушувач на сонот бидејќи го потиснуваат производството на мелатонин во мозокот, кажувајќи ни дека е ден наместо ноќ.

  4) Не трошете пари на апчиња за слабеење и додатоци во исхраната
  Илјадници производи ветуваат дека ќе го активираат вашиот метаболизам и ќе го забрзаат слабеењето. Додека некои може да имаат состојки кои ќе го зајакнат вашиот метаболизам веднаш откако ќе ги земете, како што се кофеинот и капсаицинот (компонентата што им дава топлина на чили), истражувањата потврдуваат дека ефектот е привремен – тие не поддржуваат долгорочно губење на тежината.

  Повеќето производи кои ветуваат дека ќе ви помогнат да го забрзате метаболизмот и да ви помогнат да изгубите тежина, не даваат никакви научни докази за поддршка на нивната ефикасност. Две сеопфатни прегледи објавени неодамна испитуваа околу 120 студии за додатоци за слабеење и открија дека тие едноставно не функционираат, и покрај храбрите маркетинг тврдења.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img