More

  Експертите открија како да потрошите помалку пари на намирници

  spot_img

  Продавниците за храна стануваат се поскапи во последниве години, но постојат едноставни начини на кои можете да ги намалите трошоците во кујната.

  Независните готвачи ги споделуваат своите најдобри совети за паметно трошење.

  Едноставни замени за заштеда на пари
  Првата стратегија што ја предлагаат готвачите е да ги заменат скапите состојки со поевтини алтернативи. На пример, наместо скапи видови брашно, размислете за користење поевтини опции.

  „Нема да ја забележите разликата во брашното – сепак е околу една петтина од цената на брашното“, вели еден готвач. Слично на тоа, наместо да купувате скапи риби како треска, размислете за замена на помалку познати, но поекономични видови риби.

  Направете план и бидете организирани
  Еден од клучните аспекти на паметното купување и готвење е планирањето. Готвачот Макс Ла Мана ја нагласува важноста да се направи список со намирници пред да одите во шопинг.

  На овој начин ќе ги намалите импулсните набавки и ќе ги избегнете непотребните трошоци. Уште повеќе, Ла Мана советува да готвите оброци со состојки што веќе ги имате дома пред да пазарувате дополнителни состојки.

  Продолжете го рокот на траење на состојките
  Фрлањето храна што исчезнала прерано е губење пари. Готвачот Ла Мана споделува трикови за продолжување на рокот на траење на храната.

  На пример, ракувајте со зелената салата така што ќе ја чистите, измиете, а потоа ставете ја во ладна вода за да остане свежа подолго.

  Од друга страна, секоја состојка треба да се чува правилно за да се спречи расипување и да се намали отпадот.

  Користете ги сите делови од вашите состојки
  Готвачот Квоклин Ван го промовира концептот „без отпад“ при готвење. Тоа значи дека ги користите сите делови од храната, вклучувајќи ги и оние што инаку би ги фрлиле.

  На пример, можете да користите лушпи од кромид за да направите вкусна супа, а можете да користите и други „отфрлени“ делови од зеленчук и месо за различни намени, што ќе го намали отпадот и ќе заштеди пари.

  Паметно купувајте
  Нема потреба да купувате скапи состојки кои ги користите само еднаш. Наместо тоа, готвачите препорачуваат да ги чувате основните состојки во оставата, чајната кујна што можете да ги користите во различни рецепти.

  Ова вклучува зачини, сосови и други основни состојки. На овој начин можете да креирате разновидни јадења без да потрошите премногу на секој рецепт, пренесува N1 Zagreb.

  Со овие корисни совети, можете да уживате во вкусни оброци додека штедите пари во кујната.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img