More

  Египетските власти му доставија на Израел предлог подготвен од Хамас, со кој се бара едногодишен прекин на огнот во Појасот Газа во замена радикалните Палестинци да ги запрат нападите врз израелските сили

  spot_img

  Египетските власти му доставија на Израел предлог подготвен од Хамас, со кој се бара едногодишен прекин на огнот во Појасот Газа во замена радикалните Палестинци да ги запрат нападите врз израелските сили, објави ТВ каналот Ал Хадат со седиште во Дубаи.
  Според извештаите, Египет го доставил предлогот на Хамас до израелската делегација.
  Египет изнесе и сопствена иницијатива, барајќи од Израел целосно да ја прекине операцијата во градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа во близина на египетската граница, пренесе ТАСС.

  За возврат, египетските власти ветуваат дека ќе обезбедат „напредок во разговорите“ со радикалните палестински групи за ослободување на израелските заложници што ги држат во Појасот Газа, велат изворите.

  На 1 декември 2023 година, израелската војска го обвини Хамас за кршење на примирјето што стапи на сила на 24 ноември и за продолжување на борбите во Појасот Газа.

  Претходно денеска, заменик-претседателот на политбирото на Хамас за Газа, Халил ал-Хаја, рече дека палестинската милитантна група е подготвена да се договори за петгодишно примирје со Израел и да се претвори во политичка партија доколку се воспостави палестинската држава со границите од 1976 година  што претставува познато „решение со две земји“.

  Ал Хаја, претставник на Хамас во преговорите за прекин на огнот и враќање на заложниците, изјави дека групата ќе прифати „целосно суверена палестинска држава на Западниот брег и појасот Газа и враќање на палестинските бегалци во согласност со меѓународните резолуции. ”

  Во интервју за Асошиетед прес, тој додаде дека во тој случај военото крило на Хамас ќе биде распуштено.

  – Што покажуваат искуствата на народите кои се бореле против окупатори? Кога станаа независни и ги остварија своите права и својата земја, што направија? Во што се претворија нивните сили? Тие се претворија во политички партии, а нивните борбени сили се претворија во национална армија – рече Ал Хаја.

  Тој оцени дека долгонајавуваната израелска копнена офанзива во градот Рафах нема да го победи Хамас.

  – Израелските сили не уништија повеќе од 20% од силите на Хамас. Ако не можат да го уништат Хамас, кое е решението? Решението е договор – рече Ал-Хаја.

  Хамас, како што наведе, направи отстапки за време на преговорите со Израел, но нема да се откаже од барањето за траен прекин на огнот и целосно повлекување на израелските војници.

  – Ако не сме убедени дека војната ќе заврши, зошто да ги предадеме затворениците?- истакна Ал-Хаја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img