More

  Eдна од најздравите намирници во светот е вистински еликсир за здравјето

  spot_img

  Младиот кромид е вкусен додаток на салати, омлети и многу други јадења и секако е еден од протагонистите на пролетните трпези. Сепак, тој е и вистинска супер храна бидејќи е богата со витамини, минерали и многу други скапоцени хранливи материи.

  Што сѐ крие во себе?

  Да почнеме со витамините А, Ц, К, Б9 и Б6, кои ги има во изобилство, како и калциум, железо, цинк и калиум. Од фитонутриентите, богато се застапени флавоноидите кемпферол, кверцетин, антоцијани и фенолни материи, кои имаат моќни антиоксидантни, антивоспалителни и антимикробни својства, кои во голема мера помагаат во детоксикација на црниот дроб.

  Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img