More

  Една од најтешките битки во Донбас: „Почит на храброста, силата и издржливоста на војниците“

  spot_img

  Би сакал да оддадам посебна почит на храброста, силата и издржливоста на војниците кои се борат во Донбас“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. . Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, пак, го посети Мариупол во Донбас, кој беше окупиран од Русија минатиот мај.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата изјави дека украинските сили водат болна и тешка битка во Донбас, на истокот на земјата. „Посебно би сакал да им оддадам почит на храброста, силата и издржливоста на војниците кои се борат во Донбас“, рече тој. Тој нагласи дека ова е една од најтешките битки, болна и тешка и им се заблагодари на украинските војници.

  „Им благодарам на целата војска, стражарите и граничарите кои ја бранат нашата земја во правците Бахмут, Вугледар, Авдијивка, Сиверск, Сватов, Лиман и Запорожје“, рече тој.

  Украинските сили во неделата соопштија дека одбиле повеќе од 130 напади на руските сили кои се обиделе да го опколат Бахмут во Бахмут, каде жестоките борби се водат веќе неколку недели, и на други места. Шефот на руската платеничка група Вагнер, Евгениј Пригожин, претходно во петокот објави дека неговите борци практично го опколиле градот. Заземањето на Бахмут ќе и овозможи на Москва да напредува понатаму во поголемите градови во регионот како Краматорск и Славјанск.

  Веќе во мај минатата година Русија го окупираше пристанишниот град Мариупол во областа Доњецк, кој, според денешната порака од руското Министерство за одбрана, го посетил министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Таму требаше да се запознае со моменталната состојба на фронтот и понатамошните планови на руските сили. Тој се сретна и со началникот на Генералштабот и командант на руските сили во Украина Валериј Герасимов и неговиот заменик Сергеј Суровикин.

  Во саботата Шојгу веќе брзаше на истокот на Украина, каде што се водат интензивни борби. Точната локација на посетата на Министерството за одбрана во Москва не е соопштена. За време на посетата, се вели дека Шојгу се запознал со ситуацијата во Донбас и им доделил одликувања на војниците.

  Во меѓувреме, во последните денови британското Министерство за одбрана известуваше за неколку проблеми што ги имаат руските војници на фронтот. Денеска беше објавено дека Русија ги заменува уништените возила во Украина со децениски модели. Конечно, меѓу другото, требаше да се користат транспортни тенкови од советскиот тип БТР-50.

  Веќе во неделата беше објавено дека руските резервисти требало да бидат вооружени со лопати од типот МПЛ-50 поради недостаток на муниција. „Тоа е малку променето откако е дизајниран во 1869 година, а неговата континуирана употреба како оружје ја нагласува бруталната и ниско-технолошка борба што се карактеризира со голем дел од војната“, се додава во врска со видот на алатката.

  Според Министерството, доказите на теренот покажуваат дека бројот на блиски борби во Украина е зголемен, бидејќи се вели дека Русија има недостиг од артилериска муниција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img