More

  Еден од најскапите зачини во светот и неговите благотворни ефекти

  - Advertisement -

  Кардамонот е зачин кој луѓето го користеле во готвењето со векови. Поради благотворното дејство, одамна го доби своето место и во народната медицина. Погледнете ги трите лековити ефекти на овој скапоцен зачин.

  И денес се смета за еден од најпопуларните зачини во некои арапски земји, во Индија, Шри Ланка… Но се почесто се користи и на Запад. Тоа е поврзано со ѓумбир. Прашокот се добива со мелење на семките присутни во мешунките. Има многу карактеристичен вкус и мирис, одлично ги надополнува слатките и солените јадења. Мешунките и семките може да се користат во готвењето. Може да се користи за подобрување на вкусот на чајот и кафето. Кардамонот се смета за трет највреден зачин во светот, по шафранот и ванилата.

  Кардамонот може да се конзумира и како додаток во исхраната, бидејќи се вели дека има исклучителни лековити ефекти. Главно е познат по своите антивоспалителни и антибактериски својства. Неговите семиња, кардамон во прав или форма на капсула може да се консумираат. Познати се и корисни својства на етеричното масло (само за надворешна употреба!). Спроведени се и многу помали студии, за кои се вели дека ги потврдуваат многуте позитивни ефекти на кардамонот.

  Ги уништува бактериите и габите
  Ефектите на етеричното масло од кардамон врз штетните бактерии и габи се тестирани во различни студии. Тие покажаа дека е способен да уништува различни видови бактерии и габи. Се вели дека причината е неговата способност да ја уништи клеточната мембрана на одредена бактерија. Освен тоа, авторите на студиите дошле до заклучок дека кардамонот може да биде важна состојка во препаратите со антимикробна активност.

  Го елиминира лошиот здив
  Се вели дека кардамонот има позитивно влијание и на оралното здравје. Се претпоставува дека го елиминира лошиот здив, а се вели дека поволно делува и на болести на непцата и кариес. Причината за тоа се вели дека е неговото антиинфламаторно дејство, кое било покажано и во една мала студија, која заклучила дека екстрактот од кардамон би требало да ги уништи бактериите кои доведуваат до кариес и воспаление. Сепак, друга студија покажа дека џвакањето семе од кардамон може да помогне во подобрувањето на pH рамнотежата во устата.

  Поволно делува на варењето
  Во народната медицина кардамонот е познат зачин кој помага во регулирањето на варењето. Но, науката денес открива и дека може да се пофали со многу позитивни ефекти врз дигестивниот тракт. Се вели дека се користи за ублажување на гадење, надуеност, металоиди, запек, а некои студии дури покажуваат дека помага и при чир на желудникот. Кај благи дигестивни нарушувања, како на пр надуеност, можете да подготвите чај од кардамон: измешајте една лажичка кардамон во врела вода и почекајте 10 минути и испијте го во голтки.

  Многу други студии покажуваат дека кардамонот може позитивно да влијае на намалувањето на шеќерот во крвта, на срцето и крвните садови, на црниот дроб, па дури и на уништување на клетките на ракот. Но, потребни се поопсежни истражувања за потврда.

  Статијата е информативна. Во случај на здравствени проблеми, ве молиме контактирајте го соодветниот специјалист.

  ИЗВОР: https://www.medicalnewstoday.com/ и https://www.healthline.com/

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img