More

  Дваесетгодишната Британка Морган Рибеиро почина во Белград откако авионот од кој се враќала дома по операцијата на намалување на желудникот во Турција

  spot_img

  Дваесетгодишната Британка Морган Рибеиро почина во Белград откако авионот од кој се враќала дома по операцијата на намалување на желудникот во Турција, пред неколку дена итно слетал на белградскиот аеродром бидејќи и се слошило.

  Авиокомпанијата потврди за порталот Aero.rs дека авионот кој летал од Истанбул за Лондон морал да слета во Белград бидејќи на еден од патниците му се слошило.

  „Здравјето и безбедноста на нашите патници се приоритет, а патникот го напушти авионот за да добие итна медицинска помош. Со тага ја примивме веста дека патникот починал по лекувањето и нашите мисли во овој момент се со семејството“, соопшти WizzAir.

  Таа беше оперирана во Турција на 5 јануари, а три дена подоцна и било кажано дека е безбедно да се врати дома. Морган и нејзиното момче се качиле во авионот за Лондон, но и се слошило за време на летот, поради што авионот итно беше спуштен во Белград.

  Според српските медиуми, лекарите откриле дека при интервенцијата во Турција и е пресечено тенкото црево, што довело до инфекција.

  Четири дена подоцна, и покрај напорите на српските лекари, паднала во кома, и починала на клиниката во Белград.

  Нејзиното момче изјавило дека таа имала силни болки за време на летот за дома и дека била жешка.

  – Стјуардесата и даде мраз и вода, а затоа што потешко дишеше, ја однесе до предниот дел на авионот каде има повеќе простор и и ставимаска за кислород – изјавило момчето.

  Нејзината мајка објаснува дека не знаела за операцијата се додека Морган не се качила во авионот.

  – Кога дознав, веќе беше доцна, таа веќе беше во авионот. Имав лошо чувство бидејќи имав слушнато секакви приказни за Турција – изјавила таа за британски „Индипендент“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img