More

  Докторот открива: Не ги земајте овие суплементи доколку имате над 60 години

  spot_img

  Развивањето добри здравствени навики на млада возраст сигурно ќе ви помогне да се чувствувате подобро во староста. Вашата рутина може да вклучува и земање додатоци во исхраната за да бидете сигурни дека ги добивате сите витамини и минерали што ви се потребни. Сепак, оваа навика може да носи и одредени ризици со текот на годините.

  Постојат некои додатоци во исхраната кои апсолутно не треба да ги земате кога ќе влезете во седмата деценија од животот.

  кантарион
  Некои луѓе се свртуваат кон кантарионот како природен начин за лекување на блага депресија. Но, лекарите предупредуваат дека неговата активна состојка, хиперфорин, понекогаш може да предизвика проблеми, особено ако се зема во комбинација со други лекови.

  „Контарионот може да комуницира со статини, разредувачи на крв како варфарин, антидепресиви, лекови за мигрена и дигоксин, кој се препишува за срцева слабост“, вели Патриша Пинто-Гарсија, виш медицински уредник во GoodRx.

  Витамин Е
  Кога станува збор за зајакнување на имунолошкиот систем, многу луѓе се свртуваат кон витаминот Е. Но, ако земате одредени лекови, можеби е време да го отстраните од вашата дневна рутина.

  „Витаминот Е е антиоксиданс кој исто така ја спречува тромбоцитната агрегација, што може да доведе до зголемен ризик од крварење“, вели Сара Трахан, лекар од Универзитетот Соноран, за Best Life. „Ако земате одредени лекови, како што е аспирин, или имате одредени состојби, како што е болест на малапсорпција, имате поголем ризик од внатрешно крварење.

  Женшен
  Додатоци добиени од природни извори, како што е женшен, може да изгледаат како безбедна опција. Но, во зависност од вашите постоечки здравствени проблеми, можеби ќе сакате да размислите повторно откако ќе наполните 60 години.

  „Женшенот се користи илјадници години за поддршка на меморијата и здравјето на имунитетот, но се меша со лековите за дијабетес и потенцијално може да го намали нивото на шеќер во крвта“, предупредува Пинто-Гарсија.

  Магнезиум
  Магнезиумот стана популарен додаток во исхраната поради неговите наводни здравствени придобивки. Тие вклучуваат помагање за контрола на крвниот притисок, подобрување на спиењето, помагање при редовно празнење на дебелото црево и подобрување на расположението, според Healthline. Но, некои лекари велат дека постарите луѓе треба да го преиспитаат земањето на овој додаток.

  „Вишокот на магнезиум може да предизвика промени во нивото на калиум и натриум и да влијае на работата на срцето“, вели Постон. „Ризикот е поголем за луѓето чии бубрези не работат добро.

  Гинко
  И покрај неубедливите докази за неговата ефикасност, многумина сè уште се свртуваат кон додатоците на гинко за да го подобрат своето когнитивно здравје, според Клиниката Мајо. Сепак, ова е проблематично за луѓето кои земаат одредени лекови.

  „Иако многу луѓе го земаат за да ја подобрат меморијата, гинкото може да го зголеми ризикот од крварење, особено за оние кои земаат разредувачи на крв или имаат проблеми со крварењето“, вели регистрираната диететичарка од Лос Анџелес, Беата Рајдигер. „Исто така, не е добро да се комбинира со антидепресиви и лекови за дијабетес.

  Наместо да посегнува по гинко, Рајдигер предлага да јадете храна богата со антиоксиданси како што се бобинки и лиснати зеленило за здравјето на мозокот.

  Куркума
  Покрај тоа што е главен дел од зачинот, куркумата стана и популарен додаток во исхраната. Но, експертите истакнуваат дека тоа може да создаде опасна интеракција со други лекови.

  „Добро познат по своите антиинфламаторни својства, куркумата може негативно да влијае на одредени лекови како железото, намалувајќи ја неговата апсорпција“, вели Линдзи Скарингела, регистриран диететичар и сертифициран нутриционист во CareOne. „Исто така, ја разредува крвта, така што земањето други средства за разредување на крвта со куркума може да предизвика крварење или модринки“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img