More

  Докторката добила отказ бидејќи излегла од работа 28 минути порано

  spot_img

  Докторката Франциска Шлосер доби вонредно отказ откако нејзините колеги пријавија дека ја напуштила болницата во Хамбург каде што работела 23 години 28 минути порано по 24-часовна смена.

  Ја тужела болницата и добила отпремнина од 400.000 евра.

  „Не можам да дозволам обвинението да стои така. Не направив ништо лошо. Сега доаѓаат и ја конструираат оваа измама со работно време. Апсурдно е“, вели 54-годишниот.

  Лекарот беше поддржан и од Marburger Bund (MB), најголемото германско лекарско здружение. Катарина фон дер Хејде е директор на МБ Хамбург и негов правен застапник. „Вонредното разрешување не беше издадено навреме“, рече таа.

  Шефот на болницата Филип Ветенгел изјави дека немале намера да се борат со докторот. „Рекоа дека си заминал рано. Изјавата на сведокот беше веродостојна. Но, не знам што точно се случи и сакам да го завршам ова“, изјави Ветенгел на судот во Хамбург.

  Судот смета дека обвинувањата против лекарот се неосновани. Но, по 23 години поминати во болница, деловниот однос меѓу докторот и болницата заврши. Обвинението е повлечено, а лекарот добил отпремнина, пишува магазинот Феникс.

  Премногу се случи, па не сакаат да продолжат да работат“, рече адвокатот на болницата. Двете страни се договорија за спогодба: Франциска Шлосер ќе ја напушти болницата на 31 јануари и ќе добие отпремнина од 400.000 евра.

  „Голем товар ми падна од срце бидејќи процедурата е завршена. Ќе се смирам малку, ќе земам воздух и ќе барам нова работа“, изјави докторот во интервју за германски RTL.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img