More

  Доаѓа наследничка? Еден детал открива дека ова би можел да биде новиот владетел на Северна Кореја

  spot_img

  Корејската армија пред неколку дена ја демонстрираше својата огнена моќ со серија масовни вежби.

  Тие вклучуваат воздушни и амфибиски единици и новооткриени ракетни фрлачи. Вклучија и нов главен борбен тенк, за кој засега не се знае многу, освен дека се работи за модернизирана верзија на советските модели Т-62 и Т-72, ​​пишува тпортал.

  Многу детали не се потврдени поради отсуството на странски набљудувачи, но сликите од државната новинска агенција на Северна Кореја покажаа дека повеќе од 60 самоодни хаубици и повеќе ракетни фрлачи учествуваат во вежбите.

  Тие беа одговор на повикот на севернокорејскиот лидер да се интензивираат „практичните вежби кои ќе обезбедат победа во војната“. Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун рече дека тие се неопходни за сите артилериски екипажи да ги подготват да „преземат иницијатива со безмилосни и брзи напади во моментот на влегување во вистинска војна“.

  Претходно оваа година, Ким рече дека владата на земјата ќе донесе „одлучна промена на политиката“ во односите со јужниот сосед, потенцијално во обид да ја оправда идната употреба на нуклеарно оружје против Јужна Кореја.

  Севернокорејскиот весник Родонг Синмун објави дека вежбите се фокусирани на подготовка на војници за „неочекувани воени околности“ додека севернокорејскиот лидер работи на модернизирање на вооружените сили на земјата. По масовните вежби, Ким изјави дека армијата е подготвена за „целосна борбена мобилизација“.

  Кон крајот на минатата година, разузнавачките аналитичари рекоа дека Северна Кореја изгледа дека ги конвертирала цивилните товарни авиони Ер Корјо Ил-76 во воени авиони, а некои биле претворени во летечки радари.

  Интересно е што Ким Џонг-ун на корејските воени вежби секогаш бил придружуван од неговата ќерка Ким Џу-ае. Се верува дека има 10 или 11 години и дека е единственото од трите деца на Ким што се појавило во јавноста, што ги натера западните аналитичари да веруваат дека таа се подготвува за негова наследничка на чело на државата.

  Друга причина за овие шпекулации е фактот што портретот на Ким Џу-ае веќе се појави на поштенските марки што се користат во Северна Кореја.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img