More

  Див бик нападна туристкa на плажа

  spot_img

  Див и насилен бик на слобода неколку пати нападна жена на популарна плажа додека останатите посетители панично врескаа од ужасната глетка.

  Застрашувачката снимка, снимена во Кабо Сан Лукас во саботата, покажува како црниот ѕвер набива и се нафрлува на една жена повеќе од шест пати откако таа се обидела да ги грабне чантите од животното. Кабо Сан Лукас е одморалиште на јужниот дел на полуостровот Баха Калифорнија во Мексико и е популарно меѓу туристите.

  На видеото најпрво се гледа црн ѕвер под чадор за сонец со жена која изгледа како да ги храни роговите животни со храна од кеса, а потоа од сребрен сад.

  Облечена во широк фустан и капа на плажа, жената изгледа несвесна за опасноста што ја носи неверојатно силното говедо.

  Биковите можат да тежат над 900 килограми во зависност од расата и се познати како агресивни.

  На следното видео, бикот може да се види како се оддалечува од чадорот за сонце откако забележал неколку кеси кои и припаѓаат на жената.

  Една жена доаѓа лице в лице со вознемирено животно обидувајќи се да ѝ ги украде торбите додека маж и вика:

  – Навистина си играш со животот.

  – Те молам, не го прави тоа, те молам – вика лицето.

  – Те молам, тргни се од патот – вика тој додека бикот ја проверува содржината на торбата. Се слуша уште еден посетител на плажата како ја нарекува жената „морон“ затоа што одбила да се тргне на безбедно.

  Додека толпата продолжува да ја предупредува жената да се тргне од бикот, неидентификуваната жена ги спушта рацете и му го врти грбот на предаторот како да се откажува од својата мисија да ги спаси торбите.

  Тогаш бикот го гледа лелеавиот фустан, ја спушта главата и ја напаѓа жената, удирајќи со главата во нејзината страна, по што таа паѓа на земја.

  Таа станува, но бикот повторно се нафрла и навидум ја удира во лицето со еден од неговите рогови, предизвикувајќи таа повторно да падне на песокот.

  Жената потоа се нашла на колена со грбот кон бикот, кој повторно удира во неа, туркајќи ја напред додека другите на плажата ужасно гледаат.

  – Се обидовме да ви кажеме – вика мажот додека бикот продолжува со налетот, удирајќи во жената уште неколку пати додека таа лежи на песокот.

  Друга жена потоа доаѓа на помош и се обидува да фрли кофа со вода кон бикот, кој на крајот се оддалечува.

  И покрај шокантниот напад, жената брзо станува и си заминува. Не е јасно со какви повреди се здобила.

  Надлежните предупредуваат: На плажата има поопасен див свет

  – Плажата се наоѓа во близина на неколку ранчи, што ги прави блиските средби со говеда вообичаена појава во оваа област – изјави Торес Гарсија, службеник на Федералната поморска копнена зона.

  Тој рече дека исто така е вообичаено да се видат магариња како се шетаат наоколу, а познато е дека туристите се обидуваат да ги хранат.

  – Сепак, им препорачуваме да не го прават тоа за да спречат ситуација слична на нападот на бик, бидејќи магаре може да касне човек – изјави Гарсија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img