More

  Џералд Р. Форд – што знаеме за најскапиот воен брод што пристигна во близина на Израел?

  spot_img

  Најскапиот и најнапредниот воен брод од тринаесет милијарди долари во водите на Блискиот Исток. Што носи и колку ги менува правилата на игра во најкомплицираниот и најстар меѓународен конфликт?

  Конфликтот меѓу Израел и милитантната група Хамас ги отвори сите стари рани на Блискиот Исток. Решението на палестинското прашање, односите во потесниот регион, фактори како Египет, Либан, Сирија, Јордан. Потоа и во поширокиот регион – Саудиска Арабија, Иран, Турција.

  Најстариот конфликт во светот секојдневно го проширува радиусот на неговите импликации. За поголемиот дел од светот, на еден или друг начин. И на најголемите светски сили.

  Колку е запалив фитилот што гори најдобро покажа најавата на секретарот за одбрана на Соединетите Американски Држави, Лојд Остин, за преместувањето на носачот на авиони USS Gerald R. Ford (Gerald R. Ford) поблиску до Израел. . И не само тој, туку и крстосувачи и четири разурнувачи со наведувани проектили.

  Што менува присуството на носачот USS Gerald? Р Форд?
  Скоро се и секаде.

  USS Gerald R. Ford е еден од најнапредните и најскапите парчиња воен хардвер што некогаш бил изграден. По години развој и одложувања, на 18 јуни 2021 година, го заврши својот прв тест за удар на околу 160 км од заливот Понс, Флорида, за да ја тестира неговата способност да издржи борбени услови. Морнарицата ги спроведува овие тестови користејќи експлозиви за да утврди дали можат да продолжат да ги исполнуваат тешките мисии во сите услови.

  Изградбата чинеше некаде околу 13,3 милијарди долари, а многумина тврдат дека парите веројатно би можеле подобро да се потрошат, а ние не мислиме само на пацифистите. Бидејќи светот се повеќе не е убаво место (прашање е дали некогаш било), со овој брод се купи безбедност, одвраќање, но и закана. И каков.

  Официјалното име на превозникот е „Carrier, Volplane, Nuclear 78“ (CVN 78).

  Најновиот и најнапредниот носач на авиони на американската морнарица е дизајниран и изграден да го замени застарениот Enterprise (CVN 78 е официјална замена за 51-годишниот CVN-65) и класата на суперносачи Нимик. Првиот од својата класа, го добил името по Џералд Р. Форд, 38-миот претседател на Соединетите држави, кој служел во морнарицата за време на Втората светска војна и гледал борба на лесниот носач на авиони УСС Монтереј во Пацифичкиот театар.

  Веста ја соопшти тогашниот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд на пофалба за Форд во Мичиген во 2007 година, а тоа и вербално му го соопштил непосредно пред неговата смрт, што го прави овој превозник еден од ретките кои се именувани по некоја личност. кој е жив. Неговата ќерка Сузан Форд Бејлс стана спонзор на бродот, како што ми беше кажано дека официјално го „крстила“ во 2013 година, кога исто така избрала предмети за временската капсула скриена на бродот, која е дел од поморската традиција и наследство.

  Што ја прави оваа класа и брод толку впечатлива сила што практично нема одвраќање?

  Брзо, огромно, поевтино
  Брзина? Според официјално објавените статистики, Ford е способен да достигне максимална брзина од околу 30 јазли (56 километри на час).

  За да го ставиме во перспектива, некои од најбрзите воени бродови во моментов во служба, како што се уништувачите, би морале да ги загреат своите мотори до максимум за да го однесат во морето. Бродовите што ни се можеби попознати, како што се морските глисери, обично крстарат со 20 јазли (иако повеќето достигнуваат 30 јазли со максимална брзина).

  И сето ова можеби не е толку фасцинантно, а да не зборуваме за тежината. Со полн товар од 100.000 тони. Како нешто толку огромно плови на прво место, а камоли да развива таква брзина, би било легитимно прашање, не само за лаик. Долг е 333 метри, ширината на трупот е 41 метар, палубата за летање е 78 метри, а висината е иста. Така се распределуваат тие тони. Дури и најголемите воени бродови на денешницата се како џуџиња за овој неман.

  Само еден бронзен пропелер, широк 6,6 метри, тежи неверојатни 30 тони. Оваа инсталација бараше десет месеци макотрпна работа.

  Во споредба со класата Нимиц, секој брод од класата Џералд Форд ќе заштеди повеќе од 4 милијарди долари во вкупните трошоци во текот на неговиот 50-годишен работен век, според официјалните лица на морнарицата. И тие ќе имаат речиси 700 членови на екипажот помалку. Тоа е првиот носач на авиони што е изграден целосно со електрична енергија, елиминирајќи ја потребата од линии за сервисирање на пареа, намалувајќи ги трошоците за одржување и зголемувајќи ја контролата на корозија.

  Бродот и неговата класа се опремени со два напредни нуклеарни реактори Bechtel A1B, таканаречениот систем за лансирање на електромагнетни авиони (EMALS), напредни лифтови за оружје, напредна противракетна опрема (AAG) и радар со двоен опсег (DBR). Треба да се напомене дека техничките проблеми со новата опрема значително го одложија пуштањето во работа на бродот.

  Дизајниран преку виртуелна реалност, обоен со 757 илјади литри облога
  Бродот е моќен дури и без авион на бродот (има фрлачи земја-воздух RIM-162, фрлач на проектили земја-воздух RIM-116, Phalanx Close-in Weapon System (CIVS) со 20мм автоматски топови и 12,7мм митралези Фаланга е способна автономно да открие, таргетира и уништи широк опсег на воздушни закани, од дојдовни проектили, преку авиони, до беспилотни летала.

  Кога ќе му се придружат авиони на палубата, тој станува уште посмртоносен. 90 од нив, што е максимален капацитет.

  Тој беше дизајниран со цел суштински да го елиминира хоризонталното движење во внатрешноста на бродот. Напредните лифтови за оружје се дизајнирани и за транспорт на оружје од складиште до одредени области за ракување со оружје во рамките на бродот. Њупорт Шип Билдинг го постигна ова користејќи тродимензионален модел на производ со целосен размер, и тоа е првпат дизајнот да произлезе од употребата на техники на ралунарен дизајн. Операциите на бродот предвидуваат употреба на подобрена технологија за проширена реалност со цел екипажот да има подобар увид во системите на бродот.

  Не е сè технологија, нешто мораше да се направи рачно . Околу 170 сликари примениле 757 илјади тони. Тоа е внатрешноста на Белата куќа помножена со 350. Не било која боја, туку облога од нова формулација која може да се регенерира сама по себе, а исто така може да издржи топлина и УВ зрачење.

  Кафетеријата на Старбакс, нов тип на катапулт
  Персоналот се состои од 4.500 членови на екипажот (максимумот е пет илјади). За нив има продавници, дури и кафетерија на Старбакс, со нешто пониски цени од вообичаеното. Додуша, кафетеријата е непрофитна, а сите приходи се пренасочуваат за различни цели и активности на бродот. Во кантините се користи специјална морнарица дебитна картичка.

  Бродот има и стоматолошка ординација, места за верски церемонии (до 40 различни верски служби неделно додека превозникот е на море. Секоја услуга е прилагодена на специфичните традиции на различните религии на бродот). Во Форд жените учествуваат со 20 проценти, што беше причина и за одредени промени во тоалетите, кои сега за прв пат се неутрални.

  Ако ова ви изгледа како банална иновација, да се вратиме на механиката – катапулт во кабината за летање без погон на пареа.

  Наместо тоа, стапува во игра електромагнетниот систем за лансирање на авиони (EMALS). Оваа иновативна технологија ја елиминира потребата за генерирање и складирање на пареа, ослободувајќи значителен простор под палубата.

  Ова исто така значи дека USS Gerald R. Ford може да лансира 25% повеќе авиони дневно од класата Nimic и со 25% помалку членови на екипажот.

  Нема импровизација на ова технолошко чудо. И ништо не е случајно. Дури ни лого. Тоа е почит за времето на Форд во извидниците за време на неговиот адолесцентен период. Моралниот компас е упатување на неговото наследство на чесност и интегритет. Триесет и осумте ѕвезди го симболизираат фактот дека тој бил 38-ми американски претседател. Универзитетот во Мичиген, на кој присуствувал, е претставен преку азурно сина и жолта боја, а застапени се и сино-белите бои на Универзитетот Јеил, кој бил дел од неговото подоцнежно образование.

  Останува да се надеваме дека за овој и слични бродови ќе бидат напишани повеќе информативни текстови кои се занимаваат со куриозитети, а помалку кои ќе се однесуваат на нивната фактичка примена и употреба во војна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img