More

  Девет совети кои ќе ви помогнат конечно да се откажете од пушењето

  spot_img

  Девет совети кои ќе ви помогнат конечно да се откажете од пушењето
  Пушењето предизвикува 25 болести, од чии последици годишно умираат околу шест милиони луѓе.

  Иако за откажување од пушење најпрво е потребна волја, постојат трикови кои можат да ви помогнат да се ослободите од грдата и скапа навика која им штети на себе и на другите.

  1. Кога ќе почувствувате силен нагон за пушење, запишете колку долго трае тој силен нагон. Никотинските кризи доаѓаат во бранови и траат околу три минути, пишува Zapodzena.hr. Ќе ви биде многу полесно кога ќе знаете дека и овој бран ќе помине.

  2. Јадење бонбони. Шеќерот помага да се потисне желбата за цигара, но не претерувајте, туку комбинирајте бонбони без шеќер. Дури и една чаша ладна вода може да ја намали желбата за цигара.

  3. Пешачењето и вежбањето се совршени во борбата против пушењето. На овој начин телото побрзо ќе ја надмине никотинската криза, што е нормално при откажување од пушење.

  4. Доколку чувствувате силна желба за цигара, подгответе пријатна купка со етерични масла како лаванда или јасмин или топол туш. Ќе ве смири и опушти.

  5. Никотинските гуми помагаат и за надминување на никотинската криза, особено во првите десет дена.

  6. Во моментот кога ќе почувствувате криза, измијте ги забите. Нането веднаш ќе ви ја намали желбата за цигара.

  7. Кафето заменете го со чај бидејќи теинот има слично дејство како кофеинот. Исто така, на овој начин, барем во првиот дел од откажувањето, ќе се ослободите од навиката да пиете кафе со кое со задоволство би испушиле цигара.

  8. Џвакајте гума за џвакање или стапчиња цимет со вкус на нане. Ова исто така помага да се потисне нагонот за пушење и запомнете дека кризата трае само 3 минути.

  9. Подгответе го вашето тело да се откаже од пушењето и да консумирате мултивитамини и да јадете многу овошје. Исто така, половина децилитар јаболков оцет измешан со 2 децилитри вода е напиток кој може да ја намали желбата за цигара.

  Кои се специфичните здравствени придобивки од откажувањето од пушење?
  По 20 минути: отчукувањата на срцето и крвниот притисок се намалуваат

  По 12 часа: нивото на јаглерод моноксид во крвта паѓа на нормала

  По 2 до 12 недели: циркулацијата се подобрува и функцијата на белите дробови се зголемува

  По 1 до 9 месеци: кашлица и отежнато дишење се намалуваат

  По 1 година: ризикот од коронарна срцева болест е половина од оној на пушачот

  По 5 години: ризикот од мозочен удар се намалува

  По 10 години: ризикот од рак на белите дробови е преполовен кај пушачите, се намалува и ризикот од рак на устата, грлото, хранопроводникот, мочниот меур, матката, панкреасот

  По 15 години: ризикот од коронарна срцева болест е ист како кај луѓето кои никогаш не пушеле

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img