More

  Детска неухранетост во Газа: Шестгодишниот Фади се бори за живот

  spot_img

  Децата во Појасот Газа се гладни, жедни и не можат да им се обезбеди соодветна здравствена заштита поради недостаток на лекови.

  Израел со месеци извршува напади врз Појасот Газа, а со тоа што го спречува влезот на храна и основни животни потреби, предизвика хуманитарна катастрофа во палестинската енклава.

  Фади Ал Зант е шестгодишно палестинско момче од северна Газа, кое моментално се наоѓа во болницата „Камал Адван“ во Беит Лахија.

  Тој е во тешка здравствена состојба. Поради недостиг на пристап до лекови за лекување на неговата цистична болест и неухранетост, животот на ова момче е во опасност.

  Неговата мајка за АА изјави дека веќе изгубила две деца од истата болест.

  Најмалку 30.320 Палестинци се убиени од почетокот на израелската воена офанзива врз Појасот Газа на 7 октомври, обвинета за геноцид, меѓу кои и голем број деца.

  На 26 јануари, по тужбата за геноцид поднесена од Јужноафриканската Република, Меѓународниот суд на правдата пресуди дека Израел мора да се воздржи од какви било активности поврзани со убиства, напади и уништување на жителите на Појасот Газа и да ги преземе сите мерки за да спречи геноцид.

  Според Обединетите нации, поради израелската офанзива, 85 отсто од населението на Појасот Газа е внатрешно раселено и се соочува со акутен недостиг на храна, чиста вода и лекови, додека 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img