More

  Десет години од „првата победа“ во војната против Русија, објави Зеленски

  spot_img

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот оцени дека историски проевропското востание на Мајдан пред десет години е „првата победа“ во војната против рускиот окупатор.

  „Прва победа во тековната војна. Победа против рамнодушноста. Победа на храброста. Победа на револуцијата на достоинството“, рече Зеленски по повод 10-годишнината од почетокот со кој беше соборен прорускиот режим и покрај неговите обиди да го задуши во крв.

  „Пред десет години, Украинците за првпат започнаа контраофанзива против произволниот обид да не спречат од нашата европска иднина“, рече тој.

  Револуцијата на Мајдан, централниот плоштад во главниот град на Украина, каде се собраа демонстрантите, избувна откако, под притисок на Москва, тогашниот проруски претседател Виктор Јанукович во последен момент одби да го потпише договорот за пристапот на Украина кон Европската унија. .

  Во февруари 2014 година, движењето успеа да го принуди Јанукович да побегне во Русија по крвавото задушување на протестите, со околу стотина мртви меѓу демонстрантите и околу дваесет меѓу полицајците.

  Истата година, рускиот претседател Владимир Путин го анектираше украинскиот полуостров Крим и го организираше избувнувањето на конфликтот во источна Украина предводена од проруските сепаратисти, а во 2022 година руската армија почна да ја напаѓа Украина.

  „Нов циклус“
  Москва тврди дека револуцијата на Мајдан била државен удар, а не народно движење против корупцијата и проруската ориентација на тогашниот режим.

  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во вторникот повтори и инсистираше на тоа дека Русија ќе продолжи со „специјалната воена операција“, термин што Москва редовно го користи за да ја нарече своја, и тврди дека „Русија ќе ги постигне своите цели“.

  Во својот говор во вторникот, Зеленски рече дека „се развива нов циклус од нашата историја“.

  „Нашата генерација ќе одлучи во која насока ќе се движи и тоа ќе биде запишано во нашите историски книги“, рече тој.

  Во говорот под знамињата на Украина и на Европската унија во центарот на Киев, Зеленски ги повика своите сонародници да останат обединети, а западните сојузници да не влегуваат во никаков компромис со Русија.

  „Ако цивилизираниот свет почне да бара компромис со терористите и да им дава отстапки, сите ќе изгубиме“, рече тој.

  Европската унија и додели на Украина статус на кандидат за членство во 2022 година, а во ноември даде зелено светло за официјално отворање на преговорите, како и на соседна Молдавија, чиј претседател во вторникот го посети Киев.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img