More

  Demostat: Интернет алатки за проверка на лажни содржини или информации

  spot_img

  Видео ресурсите за подобрување на медиумската писменост може да се проверат и на една од страниците на RAND, онлајн алатка каде преку линк до видео, вест или информација, која треба да се провери, може да се потврди дали се работи за лажна содржина или информации, пишува Демостат.

  Како што е наведено, ресурсите за онлајн медиумска писменост се повеќе се воспоставуваат во светската јавност со цел да се подобри медиумската писменост на глобално ниво.

  „Секоја информација значи нешто за публиката бидејќи тие обично го градат својот став на тоа и ги преземаат следните чекори. Но, факт е дека живееме во ера кога вештачката интелигенција се користи за создавање убедливи фотографии, аудио и видео измами, а медиумите често се алатка за манипулирање со публиката“, пишува Demostat.

  Лажните информации, фотографиите и видеата имаат за цел да продаваат, убедуваат, збунуваат, но пред се да измамат. Тие се користат за наметнување на јавното мислење, заземање страна или предизвикување страв и паника.

  Демостат потсетува дека во последните денови, по средбата меѓу претседателите на Русија и Кина Владимир Путин и Си Џинпинг во Москва, се појави фотографија на која се гледа како Путин клечи на едно колено пред кинескиот претседател.

  Во медиумите започна дебата за тоа дали фотографиите се вистински или лажни, а многумина тврдеа дека фотографијата е фотомонтажа направена од вештачка интелигенција.

  Се говореше и за путиновците, па советникот на градоначалникот на украинскиот град Мариупол, Петро Андриушченко, на Телеграм напиша дека „Путин или еден од неговите гајлеџии“ е во ноќна посета на окупираниот регион – а не самиот Путин. .

  Слични шпекулации излегоа и од руска страна, а за тоа зборуваше и рускиот екстремист Игор Гиркин Стрелков, кој рече дека кога ќе го види наводниот Путин во толпата, веднаш знае дека гледа во двојник.

  Никој не знае што зборува, веројатно зборува глупости“, изјави Гиркин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img