More

  Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

  spot_img

  Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит. Текстот го напишал Марио Михаљевиќ, а името Џули било идеја на Даниел. Сега открил дека се работи за вистинска личност.

  Така ја викал својата прва љубов која со родителите дошла на море од Германија.

  „Ангела беше личноста на која таа песна ` беше наменета како искуство. Ангела Басеврал“, откри Даниел за „Ин магазин“.

  Во разговорот се потсетил и на евровизискиот настап.

  „Пред да излезам на сцената, сцената многу брзо се менуваше. А потоа турнаа клавир пред мене. Кога се провлекував покрај тоа клавир, се заглави ременот на сината јакна, но јас се фатив за топката од тоа пијано и некако се отфрли преку тоа.“

  Џули е испеана на многу светски јазици.

  „Во Норвешка АББА имаше 25.000, а јас 40.000 посети, што е феноменално. Во еден момент бев сам пред Мајкл Џексон по бројот на продадени плочи, поточно во Норвешка.

  Што се однесува до Германија, таму продадов 500.000 синглови, каде што бев пред Дејвид Боуви и Мајкл Џексон на топ листите. ‘Браво’ го основаше мојот фан клуб, навистина беше лудо. Одевме од една од шоу програма во друга шоу програма“, рекол Даниел.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img