More

  Дали не чека истото сценарио? Погледнете што прават такси-роботите на улиците на Америка

  spot_img

  Компаниите за роботакси Cruise и Waymo добија одобрение од Комисијата за јавни комунални услуги во Калифорнија да ги прошират своите услуги во Сан Франциско, загрижувајќи многу жители на градот.Иако оваа одлука е фокусирана на Сан Франциско, постојат и стравувања од ширење на автономната индустрија за роботакси во другите региони низ САД. Од друга страна, извештаите за несреќи поврзани со роботаксија на Chevrolet Bolt EV ги поттикнаа стравувањата за тоа што ќе се случи ако повеќе од овие автомобили завршат на патот, пишува Automotive News.

  Waymo и Cruise се во сопственост на Google и General Motors, соодветно. GM очекува Cruise да достигне 1 милијарда долари приход до 2025 година, додека Waymo се прошири во Феникс минатата година и исто така започна со тестирање на автомобилот во Лос Анџелес. Waymo, исто така, најави дека ќе стане позелен, заменувајќи ја својата флота на Chrysler Pacifica Hybrids со електричниот Jaguar I-Pace.

  „Денешната дозвола го означува вистинскиот почеток на нашите комерцијални операции во Сан Франциско. Ние сме неверојатно благодарни за ова гласање за доверба од CPUC и возачите кои ја поддржаа нашата услуга“, рече Текедра Мавакана, еден од извршните директори на Waymo.

  REUTERS/Хедер Сомервил/Фото на датотека
  Сан Франциско останува примарен тест град за автономни такси. Сепак, Акшај Синг, директор на автомобилската индустрија во PwC, рече: „Ако еден град покаже дека е безбедно да се распореди роботакси и безбедно да се управува со роботакси, тогаш тоа им дава доверба на другите градови“.

  Не сите се ентузијасти за ова сценарио
  Кон крајот на минатата година, американската Национална управа за безбедност во сообраќајот (NHTSA) отвори безбедносна истрага за ненадејното сопирање и неподвижноста на овие автомобили. Ваквите такси возила предизвикаа и сообраќаен метеж по ненадејното застанување на раскрсниците и беа повлечени по судирите.

  Неодамна, претставници на пожарникарскиот оддел во Сан Франциско, полицискиот оддел во Сан Франциско и Агенцијата за транспорт на Метрополитен објавија дека имало речиси 600 неочекувани застанувања на возила без возач. „Автомобилите без возач не се подготвени да се движат во Сан Франциско. Давањето овластување на Круз и Waymo да се прошират како што им одговара не и служи на јавната безбедност“, напишаа агенциите во соопштението.

  Во моментов, бројот на автономни возила е ограничен на 2.500, но тој би можел да се зголеми од есен доколку NHTSA одлучи така. Владата сака да ги принуди компаниите кои користат автономни возила да споделуваат податоци, но не е сигурно колку тоа е во нивен интерес. Има уште многу време до автономното возење, бидејќи е потребна целосна трајна регулатива за самоуправувачките автомобили, која ќе одговори и на прашањата за преземање на вината во случај на сообраќајна незгода.

  Борбата на жителите против роботаксија
  Во меѓувреме, во Сан Франциско имаше протести на активисти против автономните автомобили кои ги преплавуваат улиците, од кои многумина ги повикаа граѓаните да учествуваат во т.н. „конинг“ – ставање сообраќаен конус на хаубата на автономно возило и со тоа запирање.

  Погледнете ја оваа објава на Инстаграм
  Објава споделена од @safestreetrebel

  Демонстрантите тврдат дека на приватните компании им е дозволено да ги вршат своите приватни истражувања и испитувања на јавните патишта, а граѓаните не се согласиле на истото. Тие предупредуваат и на метежот што го предизвикуваат автономните автомобили кога ќе се расипуваат.

  Има и случај од Норт Бич, каде што се одржа голем фестивал, чии организатори поставија ограничувања на безжичниот опсег, што предизвика одложено поврзување со автономните возила. Резултатот? Бројни улици преполни со стационарни роботски такси.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img