More

  Дачиќ: ЕУ го зголемува притисокот врз Србија со вклучување на Охридскиот договор во преговорите за членство

  spot_img

  Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Брисел го зголемува притисокот врз Србија со формален предлог деловите од Охридскиот договор, со кои Белград не се согласи, да се вклучат во преговарачката рамка за членство во Европската унија.

  „Има обид да и се наметне обврска на Србија преку Европската унија и поглавјето 35 дека доколку сака да стане членка, мора да има таканаречена целосна имплементација на Охридскиот договор и оној дел од договорот со кој го направи не се согласувам. „Србија не го потпиша Охридскиот договор, со усната изјава на претседателот на Србија се огради од одредени формулации кои укажуваат дека ова е некакво признавање на Косово и дека се согласуваме Косово да стане членка на ОН и др. меѓународни организации“, рече Дачиќ.

  Тој гостуваше на телевизија Пинк и рече дека српскиот претседател Александар Вучиќ имал аргументиран, остар и одмерен говор на седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации (СББС) во кој посочил дека косовскиот премиер Аљбин Курти е закана за мирот и стабилноста. .

  „Првата позитивна работа за седницата на Советот за безбедност на ОН што се одржа синоќа во Њујорк е што таа беше закажана итно по барање на Србија, на која и претходеше дипломатска борба, а втората е што Белград се бореше да има тоа е отворено за јавноста. Беше важно презентацијата на Вучиќ да биде сеопфатна бидејќи целиот свет ја следеше сесијата. На сите им покажа кој е главниот виновник и која е неговата главна цел, а главната цел е да ги протера сите Срби од Косово. Сега останува на оние кои имаат моќ да го спречат Курти“, рече Дачиќ.

  Тој додаде дека Резолуцијата за изборите во Србија, која вчера беше изгласана во Европскиот парламент, е инструмент за оттргнување на земјата од нејзината независна политика и за дополнителен притисок.

  Тоа е политички памфлет од кој нема да имаат корист ниту тие што го побарале, туку ќе направи штета“, рече Дачиќ.

  Советот за безбедност на Обединетите нации одржа вонредна седница во Њујорк во врска со одлуката на властите во Приштина да забранат употреба на динари на Косово.

  Седницата се одржа на барање на Србија, а покрај Вучиќ присуствуваше и косовскиот премиер Аљбин Курти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img