More

  Чоколадото може да ви помогне да ослабете, но има финта, предупредуваат научниците

  spot_img

  Слободно отворете ги остатоците од велигденските чоколадни јајца – тие би можеле да ви помогнат да изгубите тежина. Но, лошата вест е дека можете да јадете не повеќе од 20 грама дневно.

  Чоколадото може да го подобри вашето расположение и вашиот мозок, заштитувајќи го од когнитивниот пад поврзан со возраста. Хемикалијата наречена теобромин, која се наоѓа во зрната какао, а со тоа и во млекото и темното чоколадо, има потенцијални здравствени придобивки, според научниците.

  Теоброминот се наоѓа во семето на дрвото какао, кое расте во тропската Јужна Америка. Студијата покажа дека го промовира разградувањето на мастите и може да помогне во лекување или спречување на мозочен удар, депресија и болести како Паркинсонова и Алцхајмерова болест, пишува Mirror.

  Научниците заклучија дека теоброминот има малку несакани ефекти и може да помогне да се намали негативното влијание на високиот холестерол врз меморијата. Студијата на тим од Универзитетот Женгжу во Кина покажа дека има заштитни ефекти врз бубрезите и може да спречи појава на камења во бубрезите. Може дури и да ја ублажи кашлицата и да ги зацврсти детските заби.

  Тим научници го проучувале истражувањето спроведено на глобално ниво во последните 23 години. „Теобромин покажува невропротективни својства, ја подобрува когнитивната функција и покажува ветување за ублажување на когнитивниот пад поврзан со возраста. Покажува антивоспалителни својства и придонесува за регулирање на телесната тежина“, велат тие.

  Една анализирана студија вели: „Конзумацијата на какао повеќе од четири недели и помалку од 20 грама дневно има статистички значајни корисни ефекти врз индексот на телесна маса и телесната тежина; сепак, големината на ефектот е мала“.

  Поголемата потрошувачка може да даде спротивен ефект. Зрната какао содржат околу 3,3 проценти теобромин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img