More

  Четиричлениот европски екипаж стигна во меѓународната станица

  spot_img

  Четири европски астронаути успешно се закотвија на Меѓународната вселенска станица (ISS) со вселенското летало SpaceX Crew Dragon, овозможено од приватната американска компанија за вселенски летови Axiom Space со седиште во Хјустон и ќе останат на ISS две недели.

  Астронаутите Мајкл Лопез-Алегрија, астронаут на НАСА роден во Шпанија, Италијанецот Валтер Виладеи, Швеѓанецот Маркус Ванд и Турчинот Алпер Гезеравчи полетаа од Кејп Канаверал на Флорида во четвртокот. Гезеравчи е првиот турски државјанин во вселената.

  Европската вселенска агенција (ESA) објави дека Ванд е првиот од новата генерација европски астронаути кои учествуваат во комерцијален лет со екипаж преку Axiom Space. Меѓу 20-те експерименти што четворицата новопристигнати астронаути ќе ги спроведат на ISS е ефектот на дизајнот на вселенското куќиште врз нивото на стрес на астронаутите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img