More

  Чај од коноп: За подобар сон, намалување на хроничната болка и намалување на крвниот притисок

  spot_img

  Чајот од коноп, односно индустрискиот чај од коноп, се добива од растението Канабис сатива. Сè попопуларните CBD и THC кои се наоѓаат во марихуаната исто така се добиваат од истото растение. Сепак, постојат екстремно ниски нивоа на ова соединение во индустрискиот коноп, што го прави целосно безбеден за консумирање.

  Лисјата, семките, стеблата, па дури и коренот на индустрискиот коноп денес се користат за многу производи, од CBD производи како масло до чај од коноп. Овој чај е многу сличен на кој било друг билен чај, а содржи многу витамини и други материи кои се добри за организмот.

  Како да се консумира чај од коноп?
  Како и секој друг чај, чајот од коноп бара топла вода. Самата подготовка зависи од тоа дали сте ја купиле во вреќи или во форма на листови и суви цветови од коноп.

  Во вториот случај, најдобро е да додадете една до две мали лажици чај во два децилитри топла вода и оставете да отстои околу три минути. Доколку сакате поинтензивен вкус, можете да го оставите до седум минути. Чајот има кафено-зелена боја, а мирисот е сличен на зелениот чај.

  Во чајот често се додава малку млеко или путер за да се зајакне ефектот, поради растворливоста на канабиноидите (CBD) во мастите. Во чајот можете да додадете и засладувачи или сушено овошје.

  Придобивките и несаканите ефекти на чајот од коноп
  Конзумирањето чај од коноп помага да се намали стресот. Не содржи кофеин, па затоа е погодно да се пие пред спиење. Всушност, некои студии покажаа дека чајот од коноп може да го подобри сонот, па дури и да помогне при несоница.

  Луѓето кои страдаат од анксиозност исто така можат да имаат корист од овој чај бидејќи може да помогне во ублажување на симптомите на анксиозност.

  Покрај тоа, помага во ублажување на хроничната болка и може да биде корисен за намалување на крвниот притисок. За некои луѓе, овој чај ќе помогне и во ублажување на гадење.

  Иако не се вообичаени, несаканите ефекти од конзумирањето на чај од коноп што може да се појават се следните:

  – дијареа

  – замор

  – промени во апетитот

  Во комбинација со одредени лекови може да има и негативни нуспојави, па затоа најдобро е да се консултирате со вашиот лекар пред конзумирање. Исто така, не се препорачува за бремени и доилки.

  Каде да купите чај од коноп?
  Сигурно ќе најдете многу различни чаеви од коноп во различни аптеки и специјализирани продавници, како и во бројни онлајн продавници, OPG и аптеки. Цените се движат од пет до седум евра, иако понекогаш може да бидат и повеќе, во зависност од квалитетот.

  Заклучок
  Чајот од коноп има повеќе предности отколку недостатоци. Доколку сакате да го подобрите сонот или имате проблеми со анксиозноста, можете да се обидете да го консумирате овој чај. Меѓутоа, ако земате било каков лек, задолжително прво консултирајте се со вашиот лекар.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img