More

  Бунт во фабриката Тесла во Германија: украдени 65.000 шолји кафе

  spot_img

  Шолјите за кафе беа една од многуте спорни точки на дневниот ред на неодамнешниот состанок на персоналот кога работниците и раководството се соочија со синдикатот IG Metal во гигафабриката за автомобили на Тесла во Германија.

  Кога директорот на фабриката на Тесла, Андре Тириг, излезе на говорницата при крајот на бурниот состанок на персоналот, тој не го спомна конфликтот меѓу советот на работниците и синдикатот ИГ Метал, кој дотогаш доминираше во дискусијата.

  „Само ќе ви дадам број“, рече Тириг во фабриката, која вработува околу 12.000 луѓе во голем комплекс југоисточно од Берлин.

  „Од кога почнавме со производство овде, купивме 65.000 шолји кафе. Шеесет и пет илјади. Статистички гледано, секој од вас веќе има пет шолји за кафе Икеа дома. Навистина ми е смачено да одобрувам нарачки за купување повеќе шолји за кафе“, низ смеа и аплауз рече директорот, ветувајќи дека во просториите за одмор нема да има прибор за јадење доколку не престанат кражбите, пренесува Дојче веле.

  Гигафабрика центар на контроверзии
  Дури и пред десетиците илјади украдени шолји и последните избори за работнички совети, гигафабриката на Тесла во предградијата на Берлин беше во центарот на контроверзноста.

  Речиси веднаш откако Германија победи на натпреварот од најмалку осум други земји од Европската унија и во 2019 година одлучи да ја изгради првата европска фабрика во таа земја, почнаа да се акумулираат критики за еколошката штета на гигафабриката.
  Неговата изградба повлекуваше расчистување на стотици хектари шума и загриженост за контаминација на подземните води.

  Производството започна во 2022 година, а германското списание „Штерн“ објави експозе во кое наведува сериозни прекршувања на прописите за безбедност и здравје на работниците, како и законите за заштита на животната средина. Извештаите покажаа дека фабриката на Тесла забележала три пати повеќе итни случаи од слична фабрика на Audi во градот Инголштад.

  Пред фабриката годинава се одржаа еколошки протести поради најавениот план за проширување на производствените капацитети, кои конечно добија зелено светло по долга политичка борба.

  Отпуштањата предизвикуваат немири во фабриките
  Сопственикот на Tesla, Илон Маск, побара фабриките ширум светот да ја намалат својата работна сила за 10 отсто, што резултираше со отпуштање на многу привремени и со скратено работно време работници и доведе во прашање колку позитивно влијание ќе има фабриката врз германската економија во долгорочно, како што беше привремено ветено.

  Иако фабриката во Германија го намали бројот на вработени за само околу 2 отсто, членот на работниот совет Уве Фишер за медиумите изјави дека има „очигледен притисок“ врз вработените да го прифатат она што беше претставено како „атрактивна“ понуда за доброволно отпуштање. .

  Според секретарот на синдикатот IG Metal Janes Bojert, работниците на Tesla се соочени со екстремен притисок, малтретирање и фрустрација поради бројот на несреќи на работа.

  На ова на состанокот на персоналот се спротивстави Михаела Шмиќ, неодамна реизбраната претседателка на Работничкиот совет, која смета дека синдикатот врши недозволиво влијание врз своите членови да агитира меѓу работниците.

  Никој никого не контролира“, одговорија од синдикатот. Бојерт, пак, ги обвини Маск, раководството и другите вработени за поттикнување антисиндикални чувства, кои тој ги опиша како „неуставни“.

  Тој го опиша штрајкот како „последна опција“, но не доаѓа предвид со оглед на моменталната атмосфера во фабриката.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img