More

  Британците денеска гласаат за Долниот дом

  spot_img

  Во Велика Британија денеска се одржуваат општи избори на кои гласачите ќе изберат 650 членови на Долниот дом на парламентот, по што лидерот на партијата со најмногу гласови прво ќе стане мандатар за формирање нова влада и потоа и премиер.

  Велика Британија е поделена на 650 области, наречени изборни единици. Гласачите во секоја од овие изборни единици избираат по еден пратеник во Долниот дом, долниот дом на Парламентот на Обединетото Кралство.

  Американските медиуми анализираат дека кој и да победи на овие први национални избори во Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска во последните пет години, ќе наследи голем број проблеми препознатливи во сите западни демократии – слаб економски развој, ослабени јавни услуги и проблем со мигрантите.

  Конзервативната партија на Риши Сунак доживува пад на популарноста во анкетите од 2021 година.

  Предизборните анкети и даваат на главната опозициска Лабуристичка партија, предводена од Кеир Стармер, двоцифрена предност пред Конзервативната партија на премиерот Риши Сунак, која е на власт 14 години. Лабуристите во последните 12 месеци постојано имаат поддршка од над 40 отсто од електоратот.

  На трето место во анкетите е антиимигрантската десничарска партија „Реформа во Обединетото Кралство“ на Најџел Фараж, но бидејќи нивната поддршка е рамномерно распоредена низ целата земја, може да се случи оваа стабилна поддршка тешко да се претвори во места во парламентот.

  Либерал-демократите – претходно третата по големина партија во земјата – имаа прилично конзистентно просек од околу 10 проценти, но тие се надеваат дека со фокусирање на главните посакувани места, ќе можат да постигнат изборен успех.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img