More

  Богатите земји остануваат посветени на Украина, тврди Шолц

  spot_img

  Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека договорот на Г7 за искористување на замрзнатите руски профити во вредност од околу 50 милијарди долари покажува дека „богатите индустриски земји остануваат посветени на Украина и две години по почетокот на војната“.

  – Ова е многу јасна посветеност што треба да ги охрабри Украинците да го направат она што е неопходно за да ја одбранат својата независност и суверенитет – рече Шолц, наведуваат британските медиуми.

  Тој додаде дека договорот е „јасен сигнал“ за рускиот претседател Владимир Путин и оцени дека неговиот план да чека да заврши поддршката на меѓународната заедница за Украина не успеа.

  – Ова е историски чекор што го правиме денес – рече Шолц.

  Самитот на Г7 беше отворен денеска во Борго Ењација, во јужна Италија, на кој лидерите договорија заем за Украина, а утре папата Франциско ќе присуствува на состанок за вештачка интелигенција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img