More

  Билансот на невремето во недела: поплавени патишта и одрони во Словенија

  spot_img

  Невремето што во неделата доцна попладне го зафати источниот дел на Словенија предизвика доста проблеми. Метеорската вода поплави некои простории, поради што противпожарната единица мораше да интервенира со пумпи и противпоплави. Беа предизвикани и неколку одрони, а ветрот собори дрвја.

  Во неделата попладне, поширокото подрачје на Цеље, Марибор, Мурска Собота, Птуј и Трбовељ го зафати обилен дожд. Според регионалните информативни центри, евидентирани се 43 настани во 18 општини. Пожарникарите мораа да ја испумпуваат атмосферската вода од станбени, деловни и други објекти, како и од центар за качување, гробишта и спортски терен.

  Дополнително, исчистени се атмосферски канали, испумпување на вода од поплавените патни тунели, пренасочување на протокот на вода и поставени кеси против поплави за да се спречи поплавување на зградите, отстранета е земја од коловозите и отпадоци од водните патишта.

  Како последица на дождот, кој на места беше проследен и со град, предизвикани се пет одрони, од кои едно затрупа и трактор кој бил паркиран до зградата на фармата. Од ветерот паднаа неколку дрвја.

  Во Габрски во општина Трбовље пожарникарите со фолија покриле околу илјада метри квадратни свлечиште што се заканува на станбена зграда. На локалните гробишта поради блокиран пропуст поројната вода се излевала над гробовите, а пожарникарите со кеси и бариери против поплави ја пренасочувале водата во коритото.

  Во Јуршинац, пожарникарите расчистија 200 метри од патот и 200 метри квадратни од дворот, каде атмосферската вода имаше таложено кал и чакал. И во Габрник во истата општина требаше да се расчистат 200 метри пат.

  Пожарникарите мораа да интервенираат во Старошинци во општина Кидричево, каде што се поплави подрум, а доста работа имаа и во општина Мајшперк, каде што, меѓу другото, испумпуваа вода од две земјоделски згради, една фарма и пет станбени згради и го расчисти патот меѓу Грдина и косовското седло. Три одрони беа предизвикани во Купчиње Врх и Стоперце.

  Во Стрмец кај Св. Флорјан во општина Рогашка Слатина бил поттикнат од лавина која делумно затрупала трактор паркиран до зграда на фарма. Пожарникарите извршиле увид на местото и констатирале дека се работи за лавина долга 18 метри и широка шест метри, која ја прекриле со фолија. Во следните неколку дена сопственикот сам ќе го исчисти просторот околу тракторот и ќе го премести.

  Во неделата попладне метеорска вода поплави и повеќе објекти во реонот на општините Велење, Горњи Град, Табор и Целје.

  Како што соопшти Управата за заштита и спасување на Република Словенија, активирани се пожарникари од 35 доброволни и две професионални противпожарни единици.

  Според метеорологот Блажа Штера од Агенцијата за животна средина на РС, бурното време во недела е карактеристично за месец мај.

  Обилните врнежи предизвикаа многу главоболки веќе во саботата попладне. Најобилни врнежи од дожд беа во подрачјата на Регионалните информативни центри во Цеље, Марибор и Трбовље. во општините Целје, Добрна, Преболд, Вранско Шторе, Табор, Марибор, Шентиљ, Трбовље и Загорје об Сави. Меѓу другото, предизвикани се шест одрони и паднати неколку дрвја.

  Денеска ќе биде претежно облачно, ведро небо ќе има во Приморска и на североисток. Повремено ќе има мали локални врнежи кои ќе бидат почести претпладне и рано наутро. Ќе дува ветер од источен правец. Највисоките дневни температури ќе бидат од 14 до 17, во Приморска со слабо невреме околу 22 Целзиусови степени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img