More

  Бх. музичари на меѓународниот настан во чест на маченичките активисти на Мјанмар

  spot_img

  Бх. музичари на меѓународниот настан во чест на маченичките активисти на Мјанмар
  Гудачкиот квартет SA Sinfonietta и Kultur Shock ќе настапат на двочасовниот меѓународен YouTube Online настан организиран во чест на четворицата загинати мјанмарски активисти.

  Навредени од ладнокрвното убиство на четворица продемократски активисти од страна на воената хунта во Мјанмар пред седум дена, меѓународна група активисти, научници, музичари и пејачи ги здружија силите со мјанмарските дисиденти за да организираат двочасовен настан во живо на YouTube во сабота на 30 јули. .

  Настанот започнува во 19:00 часот по локално време во Јангон и завршува во 21:00 часот.

  Гудачкиот квартет SA Sinfonietta, предводен од професорката Белма Алиќ од Музичката академија во Сараево, ќе го отвори настанот со делото „Stone Sleeper“ од босанскиот композитор Владимир Милошевиќ.

  Kultur Shock, џипси панк група со седиште во Сиетл со корени од Југославија, предводена од Сарајлија Срѓан Јевѓевиќ, исто така се приклучи на меѓународната мрежа на уметници и активисти, со видео обраќање и песна од нивниот нов албум Superevil во чест на делото на четворица брутално егзекутирани активисти на Мјанмар.

  Нашите музичари ќе ја делат сцената со некои од најпрепознатливите имиња од меѓународната музичка сцена, како што е популарната бурманска пејачка и дисидент Мун Авнг, која ќе настапи во живо од родниот регион Качин во северниот дел на Мјанмар.

  На онлајн настанот ќе му се придружи и Пич Чакрија, познат изведувач на класична кмерска музика од Камбоџа.

  Меѓународен говорник на настанот се Саифудин Абдула, министер за надворешни работи на Малезија, професор почесен Џејмс С. Скот, познат научник од Јеил и истражувач на секојдневниот отпор, и Хишамудин Раис, малезиски дисидент и ветеран.

  „Мјанмарскиот режим, кој пред само шест години ги изврши сите тешки злосторства според меѓународното право, вклучително и геноцидот врз националното малцинство Рохинџи, веќе се покажа способен за ладнокрвно убиство на нашите колеги активисти во име на законот“, рече Бурманскиот организатор на настанот, Др. Маунг Зарни, пред мрежата на научници и активисти „Силата на обновата за Југоисточна Азија“.

  Тој додаде дека „настанот во оваа сабота не е комеморација на која ќе се оплакуваат убиените активисти, туку е почит кон нивните животи и примерна жртва, а намерата е глобално да се слави духот на Мјанмар, силата и издржливоста на отпорот против последователните убијци. воени режими“.

  Извор: Приватна архива
  Девет различни уметници и бендови, вклучително и хип-хоп и класична музика, кои доаѓаат од Њујорк, Сараево, Пном Пен, Куала Лумпур и северниот дел на Мјанмар ќе настапат во знак на солидарност со членовите на движењето на отпорот во Мјанмар.

  Ним ќе им се придружат членовите на Мјанмар на движењето на отпорот: Моте Зун, поранешен претседател на Демократскиот фронт на сите студенти од Бурма; Moe Thway, еден од основачите на движењето Generation Wave; Неј Сан Лвин, ко-основач на Коалицијата Слободни Рохинџи и Ма Каинг Зар Аунг, претседател на Синдикатот на индустриските работници во Мјанмар.

  Онлајн настанот можете да го следите на овој линк, на 30 јули 2022 година од 14:30 часот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img