More

  Бх. боксерот Елвир Шендро го подготвува Тајсон Фјури за борбата во кариерата против Олександр Усик

  spot_img

  Професионалниот боксер од Босна и Херцеговина Елвир Шендро неодамна престојуваше во Ријад, Саудиска Арабија, каде што работи со британскиот борец Тајсон Фјури пред историскиот меч против Олександр Усик во кој еден од овие двајца боксери ќе стане сопственик на сите четири титули (ВБА , ВБО, ВБЦ и ИБФ).

  Шендро работи со популарно наречениот „Џипси Кинг“ како спаринг партнер, а за N1 вели дека имал време да го запознае Фјури и за него зборува само во суперлативи.

  „Фјури е пред се голем човек. Тој е толку опуштен и пријатен и навистина се погрижи да имаме се овде во Ријад“, изјави Шендро за нашиот портал.

  Бх. боксерот беше избран и повикан да спарира со Фјури, не само поради неговите боксерски вештини, туку и поради тоа што неговите боксерски карактеристики се слични на оние на Олександр Усик, кој ќе биде противник на Фјури на 17 февруари оваа година.

  „Ме повикаа затоа што мојот боксерски стил е доста сличен на Усик, прво се движам многу на нозе, иста висина сме, приближно иста тежина и секако и двајцата се бориме во левата стража. Не треба да се трудиме многу за да го играме Усик, доволно сме слични“, тврди Шендро.

  Покрај тоа што му помага на Тајсон Фјури да се подготви за неговиот натпревар, Шендро се подготвува и за своите предизвици. За титулата (WBC CISBB) ќе се бори на 24.2.2024. во Егелсбах. Босанската публика овој натпревар ќе може да го проследи на ФЕЈС ТВ.

  „Секако, по добрата форма што ја покажав во последниот настап на шоуто на Аднан Ќатиќ, продолживме со тренинзите во исто темпо и мислам дека ова искуство ќе ми значи во борбата за титулата. Сепак, ова е историски меч меѓу двајцата, бидејќи сите титули последен пат ги имаше Ленокс Луис пред 30 години“, заврши нашиот боксер.

  За потсетување, во неодамнешниот меч на боксерското шоу на Феликс Штурм, Елвир Шендро го победи Пиотор Буџишевски со технички нокаут пред десет договорени рунди и на тој начин ја забележа својата тринаесетта победа со прекин пред крајот на договорените рунди во тринаесет професионални натпревари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img