More

  Бела куќа: Десничарите уредуваат видеа и ја доведуваат во прашање психичката состојба на Бајден

  spot_img

  Белата куќа ги обвини „десничарските критичари“ дека поставуваат видеа во кампања за „дезинформација“ за да го преиспитаат менталното здравје на претседателот Џозеф Бајден.

  Противниците на Бајден сега тврдат дека американскиот претседател се збунил на собирање средства за кампањата, поради што поранешниот претседател Барак Обама морал да го тргне од бината. Белата куќа, исто така, сподели и други снимки за кои велат дека покажуваат дека Бајден само застанува додека аплаузот продолжил.

  Како што се разгорува предизборната трка за Белата куќа, се повеќе се зборува за психичката состојба на Бајден, кој има 81 година, но и на неговиот противкандидат на изборите, Доналд Трамп (78). Анкетите на јавното мислење покажуваат дека прашањето за возраста на Бајден и неговата способност да ја извршува најважната функција во САД многу повеќе го привлекува вниманието на гласачите.

  Портпаролката на Белата куќа одговараше на прашањата за галата што Бајден ја организираше во Лос Анџелес во саботата навечер. Домаќини на настанот беа актерите Џорџ Клуни, Барбра Стрејсенд, Џулија Робертс, како и познатото ТВ лице Џими Кимел. Конзервативните медиуми споделија видео од Бајден како стои на сцената, пред Обама да го фати за рака и потоа заедно да заминат.

  „Њујорк пост“ објави дека Бајден „изгледал како замрзнат“ на крајот на настанот и дека Обама „морал да го изведе од бината“. Трамп го сподели видеото и на платформата „Истина“ со коментар: „Дали навистина сакате овој човек да ви биде претседател?“.

  Белата куќа посочи на подолги снимки на кои се гледа како Бајден се насмевнува и очигледно добива аплауз од толпата.

  „Ова ви кажува колку републиканците навистина се очајни“, рече портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер. Таа додаде дека видеата се монтирани и дека зад нив има „лоша намера“.

  Жан-Пјер рече дека овој настан само ја потврдил блиската врска меѓу Обама и Бајден.

  Прес секретарот на Белата куќа го критикуваше и „Њујорк пост“ поради објавувањето на второто видео на Бајден. Весникот минатата недела објави дека претседателот „залутал за време на слетувањето со падобран“ на самитот на Г7 во Италија во четвртокот, и дека другите лидери на најмоќните земји во светот побрзале „да го одвлечат назад во нивната средина“.

  Но, британскиот премиер Риши Сунак изјави за Телеграф дека американскиот претседател бил „едноставно љубезен и отишол да разговара со сите [падобранци] поединечно“, пред италијанскиот премиер Џорџо Мелони да го покани да застане со другите водачи за да се ракува со падобранците .

  „Вашингтон пост“ го објави целото видео од Бајден за време на слетувањето на падобранците, на кое се гледа како тој им се обраќа на падобранците кои веќе слетале.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img