More

  Бајден му испрати остра порака на Нетанјаху во нивниот прв разговор по нападот на хуманитарниот конвој

  spot_img

  Белата куќа објави делови од телефонскиот разговор меѓу американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Како што пренесува Гардијан, Бајден подвлече дека нападите врз хуманитарните работници и целата хуманитарна ситуација во Газа се „неприфатливи“.

  Се известува дека Бајден „јасно укажал на потребата Израел да објави и спроведе серија конкретни и мерливи чекори за справување со цивилната штета, хуманитарното страдање и безбедноста на хуманитарните работници“.

  Тој, исто така, јасно стави до знаење дека политиката на САД во однос на Газа ќе се определи со „проценката на непосредната акција на Израел по овие чекори“.

  Тој нагласи дека моменталниот прекин на огнот е од суштинско значење за стабилизирање и подобрување на хуманитарната ситуација и заштита на невините цивили и го повика премиерот да ги овласти своите преговарачи да склучат договор за враќање на заложниците без одлагање.

  За овој телефонски разговор на прес-конференција во Брисел зборуваше и американскиот државен секретар Антони Блинкен. Тој посочи дека сегашната реалност во Газа е дека „и покрај важните чекори што Израел ги презеде за да овозможи помош во Газа“, резултатите на теренот се „ужасно недоволни и неприфатливи“.

  На прашањето кои аспекти од американската политика за Газа би можеле да се променат доколку Израел не преземе итни конкретни чекори, Антони Блинкен само рече: „Ако не ги видиме промените што треба да ги видиме, ќе има промени во политиката“.

  Ова беше прв разговор меѓу Бајден и Нетанјаху по израелскиот напад на хуманитарниот конвој, а откако Бајден поради тоа остро го критикуваше израелскиот премиер.

  Сепак, како што истакнува Гардијан, Бајден не ја променил политиката на американска поддршка за Израел и не додал услови за кое било продадено оружје.

  Стотици илјади луѓе во Газа се соочуваат со глад додека војната на Израел на територијата продолжува. Повеќе од 25 деца во Газа починале од компликации поврзани со неухранетост, објави Светската здравствена организација.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img