More

  Бајден ги притисна републиканците по прашањето за Украина

  spot_img

  Американскиот претседател Џо Бајден во неделата ги притисна конгресните републиканци да го поддржат предлог-законот за поголема помош за Украина, велејќи дека е „уморен“ од високоризичните политики што речиси доведоа до затворање на владата.

  Бајден зборуваше откако Конгресот во саботата усвои закон со кој се продолжува владиното финансирање за повеќе од еден месец и се избегнува затворање што би оставило повеќе од 4 милиони вработени во федералната влада без плата и би ги намалило широк спектар на услуги.

  Предлог-законот, кој беше усвоен со широка поддршка од демократите и републиканците, поттикна еден републикански пратеник да повика на импичмент на претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти.

  Буџетот, кој важи до 17 ноември, не вклучува поддршка за Киев. САД силно ја поддржуваат Украина од руската инвазија минатата година, а Бајден се обиде да собере поддршка низ целиот свет, како и во неговата земја, за таа помош да продолжи.

  Бајден рече дека републиканците ветија помош преку посебно гласање.

  „Во никој случај не можеме да дозволиме да престане американската поддршка за Украина. „Целосно очекувам претседателот на Претставничкиот дом да ја одржи својата заложба за усвојување и поддршка за да и помогне на Украина да се одбрани од агресија и бруталност“, им рече тој на новинарите во Белата куќа.

  Бајден го увери украинскиот претседател Зеленски за време на посетата на Вашингтон минатиот месец дека силната американска поддршка за војната против руските окупатори ќе продолжи и покрај противењето на некои републикански пратеници.

  „Политиката со висок ризик мора да заврши. И не треба да има друга… криза“, рече тој. „Силно ги повикувам моите републикански пријатели во Конгресот да не чекаат. Не губете време како цело лето. Донеси годишен буџет. Одржувајте го зборот според договорот што го направивте пред неколку месеци“.

  Бајден одби да го каже својот став за тоа дали демократите треба да го поддржат Мекарти доколку му се потребни нивните гласови за да ја задржи функцијата претседател на Претставничкиот дом. Претседателот рече дека ќе остави на демократските лидери во Конгресот да одлучат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img