More

  АТВ: Осомничените за убиството на малата Данка ја удриле со автомобил, па телото и го фрлиле на депонија

  spot_img

  За жал, потрагата по исчезнатиот Данкa Илиќ имаше трагичен крај. Најмрачните сомнежи на семејството се покажаа како точни, а две лица утрово се уапсени под сомнение дека со автомобил убиле девојче, а потоа и го фрлиле телото во дива депонија покрај „Старобањски пут“ кај Бор, дознава АТВ.

  Како што потврдија за АТВ, криминалистичката полиција од Бор ги привела работниците на јавното комунално претпријатие „Водовод“ Бор С.Ј.(50) од село Лука и Д.Д.(50) од село Злот.

  „С.Ј. е осомничен дека со службеното возило „фиат панда“ удрил во пешак, двегодишно девојче од Данска, на улица „Радомира Путника“ и ја усмртил. Заедно со колегата Д.Д. Телото на девојчето го ставиле во багажникот на возилото, по што се упатиле кон дива депонија на „Старобањски пут“ кај Бор, каде телото го фрлиле на десната страна од патот“, вели извор близок до истрага.

  С.Ј. е обвинет за сторено тешко кривично дело против безбедноста на јавниот превоз, а Д.Д. помош на сторителот по извршувањето на кривичното дело. По апсењето и на двајцата им е одреден притвор до 48 часа.

  Истрагата на криминалистичката полиција на ПУ Бор укажува дека се се случило на 26 март околу 13 часот и 52 минути, односно само седум минути откако исчезна девојчето, се вели во пријавата на мајката.

  „С.Ј. е обвинет дека не ја приспособил брзината на возилото на состојбата и условите на патот, поради што со предниот десен дел од возилото ја удрил девојката и ја убил“, вели извор од истрагата, пишува АТВ. .

  Данка Илиќ исчезна на 26 март околу 13 часот и 45 минути во Бањско поле кај Бор. Кога исчезнала била со мајка и и брат и оттогаш и се губи секаква трага. Поради нејзиното исчезнување, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

  Во потрагата по Данка, Министерството за внатрешни работи на Србија организираше една од најобемните претреси, во која беше вклучен целиот регион.

  Полицијата од Бор вчера на местото на исчезнувањето донесе службени кучиња, кои повторно го пребараа теренот, а недолго потоа беа донесени двајца мажи да го покажат просторот, додека полицијата ги снимаше.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img