More

  АП: Израел најавува проширување на операцијата кон јужниот дел на Газа

  spot_img

  Израелските сили издадоа летоци во кои ги повикуваат Палестинците да се повлечат од делови на јужна Газа, потврдија локалните жители во четвртокот, сигнализирајќи за можно проширување на операциите во областите кои веќе се дом на стотици илјади Палестинци кои ги послушаа претходните наредби за евакуација од северните делови на енклавата.

  Раселените Палестинци се сместени во засолништа управувани од агенции на ОН и семејни домови.

  Во меѓувреме, израелските војници продолжија да ја пребаруваат болницата Ал-Шифа на север, во рација што започна рано во средата, но сè уште не откриле докази за централниот команден центар на Хамас за кој Израел рече дека е скриен под комплексот.

  Хамас и персоналот во болницата, најголемата во Газа, ги негираат наводите.

  Проширувањето на офанзивата на југ – каде Израел веќе извршува секојдневни воздушни напади – се заканува да ја влоши и онака сериозната хуманитарна криза во опколената област. Повеќе од 1,5 милиони луѓе се внатрешно раселени во Газа, од кои повеќето побегнаа на југ, каде што храната, водата и електричната енергија се сè поретки.

  Војната, која сега е во својата шеста недела, беше поттикната од нападот на Хамас врз јужен Израел на 7 октомври во кој, според израелските власти, милитантите убиле повеќе од 1.200 луѓе, главно цивили, а заробиле околу 240 мажи, жени и деца. Израел одговори со воздушна кампања и копнена инвазија на северот на Газа, ветувајќи дека ќе го отстрани Хамас од власт и ќе ги уништи неговите воени способности.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img