More

АО: Рибакина победи во големото финале

spot_img

Актуелната шампионка на Вимблдон, Елена Рибакина, има шанса за прв пат во кариерата да го освои Австралија опен. Русинка со казахстански пасош ја победи Викторија Азаренка во полуфиналето со 7:6 (7:4), 6:2.

Првиот сет беше исклучително динамичен. Рибакина поведе со 5:3 и се чинеше дека ќе го добие овој дел од играта. Сепак, упорната Азаренка во шестиот гем го спаси сетот, намали на 5:4, а потоа израмни на 5:5.

Белорусинката имаше шанса за целосен пресврт бидејќи имаше три врзани брејк топки во 11. гем. Рибакина се извлече и сетот отиде во тај-брејк. Рибакина постојано имаше предност, а Азаренка бркаше. Сепак, при 5:4 Белорусинката ги губи двата сервиси и Казахстанката стигнува до првиот сет.

Се чини дека целосно ја здроби Азаренка. Во вториот сет Рибакина брзо поведе со 5:2 со два дополнителни брејка. Само Азаренка успеа да врати еден брејк, но во деветтиот гем Рибакина повторно нападна и првпат влезе во финалето во Мелбурн.

Во мечот за титулата ќе ги одмерат силите против подобриот од дуелот Сабаленка-Линет.