More

  Ана Брнабиќ: И локални и белградски избори на 2 јуни

  Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ, најави дека локалните избори ќе се одржат на ист ден со изборите во Белград.

  Решивме да го прифатиме барањето, во консултација со претседателот, на опозицијата околу СПН и коалицијата НАДА и да ги распишеме сите оние избори што беа закажани за јули и август, рече таа.

  Брнабиќ на денешното вонредно обраќање го потврди претходното познавање на Н1.

  „За тоа ќе биде потребна измена на законот за локални избори во член 35. И важно е тоа да го направиме што поскоро, затоа моето барање до службите и до сите пратенички групи е да го завршат попладнево“, изјави таа.

  Таа очекува, како што рече, предлогот за измена на законот за локални избори да го потпишат досега најголемиот број пратеници.

  „Да одиме заедно со тој предлог и да го покажеме тоа единство во тешки времиња за Република Србија, за нашиот народ и за сите наши граѓани. После тоа, бидејќи законот треба да биде 24 часа во Собрание, во сабота ќе бидеме на пленарна седница и се надевам, со оглед на тоа што нема потреба од претерана расправа за ова, бидејќи за ова разговараме 17 дена. дека ќе го донесеме во сабота овој закон и потоа ќе ги распишеме сите локални избори во недела и ќе завршиме со таа приказна“, изјави таа.

  Таа рече дека во консултациите со претседателот Вучиќ неговата порака била дека во овој момент најважна работа за државата е стабилноста. Таа изјави и дека е потребна уште малку политичка кохезија и дека сите треба да престанеме да се делиме, бидејќи за националните прашања се потребни време и енергија.

  Таа оцени дека изминатите 17 дена биле лековити разговори, им се заблагодари на сите што учествувале, наведувајќи дека на овој начин ќе ја постигнеме таа стабилност и ќе покажеме дека сме сериозни и одговорни луѓе пред сите наши граѓани.

  „Верувам дека ќе има многу кои ќе кажат дека добиле се што побарале, дека победиле, дека реагираме само на притисоци“, рече таа и додаде дека Србија ја чекаат многу предизвици.

  Да потсетиме, парламентарните партии од владејачкото мнозинство и опозицијата вчера во Собранието на Србија ја одржаа четвртата средба за изборните услови и препораките на Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ (ОДИХР).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img