More

  Американскиот министер за одбрана повторно примен во болница, овластувањата му ги префрли на заменик

  spot_img

  Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера повторно беше примен во болница и повторно му ги префрли функциите на својот заменик, соопшти Пентагон.

  Остин, кому му беше дијагностициран рак на простата и неодамна имаше операција, го криеше своето прво патување во болница во декември, што наиде на многу критики, за што се извини.

  Тој беше пренесен во воената болница Волтер Рид во предградието на Вашингтон поради итен проблем со мочниот меур, изјави портпаролот на Вашингтон, Пет Рајдер.

  Рајдер изјави дека вчера околу 17 часот по локално време министерот Остин ги префрлил своите должности на помошничката Кетлин Хикс, која сега ги презема должностите на Остин.

  Пентагон подоцна објави дека Остин бил примен на интензивна нега.

  Портпаролот рече дека Остин сè уште се лекува и дека Белата куќа и Конгресот се известени.

  Неколку часа претходно, Пентагон објави дека Остин отишол во болница со потребните класифицирани и некласифицирани комуникациски системи за да ги извршува своите должности.

  На прес-конференција на 1 февруари, Остин се извини што болеста и престојот во болница ги држел во тајност, што наиде на широки критики во земјата.

  Во средината на изборната година, кога САД, како водечка воена сила во светот, следат две големи војни, во Украина и во Појасот Газа, Остин беше опериран и двапати беше во болница, во декември и во јануари, без Претседателот Бајден знае нешто за тоа.

  Министерот на прес-конференцијата призна дека се работи за грешка и рече дека директно му се извинил на Бајден, кој, како што наведе, учтиво реагирал.

  Поради ова, тајните ги запрепастиле дури и редовите на неговата Демократска партија, додека републиканците барале оставка на Остин.

  Овој пат неговото Министерство набрзина најави ново патување во болницата, медиумите беа информирани два часа откако тој беше префрлен таму.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img