More

  Американски воени авиони напаѓаат цели во Сирија

  spot_img

  Два американски воени авиони нападнаа објекти за оружје и муниција во Сирија во петокот како одмазда за нападите врз американските сили од полицијата поддржана од Иран, бидејќи се зголеми загриженоста дека конфликтот меѓу Израел и Хамас може да се прошири низ Блискиот Исток.

  Американскиот претседател Џо Бајден нареди напади врз два објекти што ги користат иранската Револуционерна гарда и милицијата што ја поддржува, соопшти Пентагон, предупредувајќи дека САД ќе преземат дополнителни дејствија доколку продолжат нападите врз нивните сили.

  Американските и коалициските трупи беа нападнати најмалку 19 пати во Ирак и Сирија од силите поддржани од Иран во изминатата недела. Техеран ги поддржува Хамас, Исламскиот џихад и либанскиот Хезболах.

  Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан во четвртокот во Обединетите нации изјави дека доколку израелската офанзива против Хамас не престане, САД „нема да бидат поштедени“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img