More

  Американски разузнавачи тврдат дека рускиот претседател не стои зад смртта на опозиционерот

  spot_img

  Американските разузнавачки агенции тврдат дека рускиот претседател Владимир Путин не наредил ликвидација на неговиот политички ривал Алексеј Навални, пишува ексклузивно „Волстрит журнал“.

  Да потсетиме, лидерот на руската опозиција, која од 2023 година отслужува 19-годишна затворска казна во еден од најозлогласените гулази во земјата, оној на Арктикот, мистериозно се почина по прошетка овој февруари.

  Според официјалните податоци, затворските чувари веднаш му пришле на помош и започнале со реанимација, но веќе било доцна, поради што можеле само официјално да го прогласат за мртов.

  Подоцнежната обдукција покажала дека смртта се должи на ненадејно откажување на органите.

  Како што се очекуваше, Кремљ беше згрозен од обвинувањата дека стои зад мистериозната смрт на најголемиот политички противник на Путин.

  Вреди да се напомене дека американските разузнавачки агенции дојдоа до овој заклучок врз основа на доверливи податоци и анализа на јавно достапни информации и дека ЦИА, Агенцијата за национална безбедност и Стејт департментот цврсто стојат зад ова тврдење.

  Во својот бомбастичен извештај, сепак, нагласуваат дека немаат доволно докази за да го поткрепат тврдењето дека рускиот претседател во тој момент наредил ликвидација на неговиот политички ривал, но дека тоа не значи дека Кремљ „логистички“ не заостанува во убиството, во поширок контекст.

  Разузнавачките агенции не шпекулираа дополнително за околностите на неговата смрт, ниту пак понудија алтернативно објаснување.

  – Секој што може дури и за секунда да помисли дека режимот на Путин не стои зад смртта на Алексеј, воопшто не го разбира начинот на кој функционира модерна Русија. Самата идеја дека некој однапред не го информирал Путин за убиството на неговиот главен политички ривал е урнебесна – тврди Леонид Волков, долгогодишен соработник на Алексеј Навални.

  И европските агенции ги доведуваат во прашање оценките на американските разузнавачи.

  – Навални беше добро чуван затвореник од големо политичко значење за Кремљ, поради што Путин лично беше вклучен во неговата судбина. Шансата дека неговата смрт е „комплекс на несреќни околности“, а не наредба од Кремљ е толку мала како што е речиси занемарливо – изјави за Wall Street Journal директорот на полскиот институт за меѓународни односи, Славомир Дебски.

  Имено, со резерва се земаат тврдењата на американските разузнавачи.

  Заради контекст, треба да се нагласи дека Алексеј Навални беше личност која имаше доволно поддршка во Русија сериозно да ја загрози стабилноста на режимот на Путин, колку што е тоа можно во актуелните политички околности, поради што се толкува неговата смрт како еден вид круна на задкулисната пресметка што Кремљ ја водеше со можни алтернативи на Владимир Путин.

  Имено, од почетокот на „специјалната воена операција“ во Украина, под засега неразјаснети околности загинаа неколку истакнати Руси, меѓу кои и архитектот на неуспешниот пуч, Евгениј Пригожин.

  Друга интересна информација е фактот дека само неколку дена пред смртта на Алексеј Навални, американскиот претседател Џо Бајден и неговиот германски колега, канцеларот Олаф Шолц, наводно планирале размена на затвореници во која Навални (како и американскиот новинар Еван Гершкович и Маринот Пол Вилан) би биле ослободени.

  За возврат, Кремљ, наводно, побарал ослободување на Вадим Красиков, руски разузнавач кој отслужува казна во Германија за убиство на грузиски дисидент.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img