More

  Американската ФДА го одобри третманот на Ели Лили за дијабетес тип 2

  spot_img

  Американската Администрација за храна и лекови објави дека го одобрила лекот тирзепатид од Ели Лили, наречен „мунџаро“, за да помогне во подобрувањето на контролата на шеќерот во крвта кај возрасните со дијабетес тип 2.

  ФДА соопшти дека овој третман, заедно со диета и вежбање, го подобрил нивото на шеќер во крвта и бил поефикасен од другите терапии за дијабетес со кои бил споредуван во клиничките студии, пренесува Ројтерс.

  Третманот е дизајниран да ги активира рецепторите за хормони вклучени во контролирањето на шеќерот во крвта. Се дава со инјектирање под кожа еднаш неделно, со приспособена доза за да се задоволат целите на шеќерот во крвта.

  Компанијата минатиот месец соопшти дека студијата во доцната фаза на тирзепатид покажала дека им помага на дебелите пациенти да изгубат повеќе од 20 отсто од нивната тежина.

  Слични лекови за дијабетес вклучуваат Novo Nordisk Ozempik, кој исто така е одобрен од FDA, под брендот Vegovi, како третман за дебелина.

  Дијабетесот тип 2, најчеста форма на болеста, е хронична и прогресивна состојба во која телото не произведува или користи инсулин нормално, што доведува до високо ниво на шеќер во крвта.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img